Chcete, aby vaše deti poznali Slovensko? Martina vymyslela skvelý spôsob, ako sa pri tom aj zabavia
Zoznámte svoje ratolesti so známymi slovenskými rodákmi z oblasti histórie, kultúry či športu hravou a zábavnou formou.
BRATISLAVA 8. novembra - Martine Kráľovej chýbala na Slovensku knižka, vďaka ktorej by sa deti mohli hravou a zábavnou formou dozvedieť niečo o hlavom meste. Tak prišla s myšlienkou knižky Bratislava hľadaj a nájdi, pričom ju inšpirovali jej ratolesti. Už v tom čase uvažovala, že by mohla urobiť nadstavbu, a tak vznikla ďalšia knižka, tentokrát Slovensko hľadaj a nájdi.
Hravou formou približujú Slovensko
Keď Martina spolu s mamkou vydávali knižku Bratislava hľadaj a nájdi, nemali žiadne skúsenosti s vydávaním kníh. „Všetko sme sa učili takpovediac za pochodu. Vďaka tomu sme pri práci na druhej knižke mohli minimalizovať chybičky. Veľmi nás teší, keď nám čitatelia napíšu, ako si ich deti obľúbili túto knižku,“ povedala pre Dobré noviny Martina Kráľová.
Knižka Slovensko hľadaj a nájdi má o dve strany viac ako jej „staršia sestra“. „Veľkoformátovou knižkou, v ktorej farebné, detailné a vtipné ilustrácie ukrývajú mnoho zaujímavých príbehov, chceme deťom priblížiť hravou formou Slovensko, malebnú krajinu v srdci Európy,“ objasnila.
Deti sledujú príbehy a hľadajú
Knižku vydali nielen v slovenskom, ale aj anglickom jazyku. „Naším cieľom je priblížiť deťom známych rodákov z oblasti histórie, kultúrneho života či športu, voľne žijúce živočíchy i gastrošpeciality. Taktiež im chceme ukázať ľudové tradície Slovenska, ale aj motivovať ich k spoznávaniu národných kultúrnych pamiatok. Ďalej chceme, aby si vybudovali kladný vzťah k prírode a ochrane životného prostredia,“ vysvetlila.
Na šestnástich stranách môžu deti hľadať hlavné postavy, ktoré sú predstavené na úvodnej dvojstrane. Ide o významných slovenských rodákov či vymyslené postavy z bežného života. „Každá postava má svoj príbeh, ktorý začína v Bratislave a končí v Košiciach. Medzitým hlavní aktéri knižky navštívia Banskú Štiavnicu, Čičmany, Oravský hrad a Vysoké Tatry,“ dodala.
Každý si príde na svoje
Nové vydanie prináša mnoho zaujímavých informácií. „Vedeli ste napríklad, že Martin Benka nebol len významným slovenským maliarom, pedagógom, grafikom, ilustrátorom, ale aj hudobníkom? Sám si zhotovil 13 kubistických huslí, ktoré sú dodnes vystavené v múzeu v Martine. V knižke môžu deti sledovať príbeh majstra Martina a hľadať, na ktorom mieste si sám vyrobil husle,“ prezradila.
Obe knižky sú určené deťom. Nielen mladší, ale aj starší si prídu na svoje. „Najmenší čitatelia, zhruba od jedného roka, vedia napríklad ukázať na vec, predmet alebo zvieratko, na ktoré ich pozornosť upriami dospelý, ktorý si s nimi knižku číta. Trošku staršie deti, ktoré už vedia rozprávať, vedia pekne pomenovať predmety, dopravné prostriedky a zvieratká, a tak si rozširujú slovnú zásobu. Deti približne od štyroch rokov si vedia spojiť príbeh s danou postavou, a tak nájdu odpoveď na hádanku,“ uzavrela Martina Kráľová.