Dobré noviny
Ficova vláda plánuje zvýšiť nemocenské odvody
SITA
SITA

Ficova vláda plánuje zvýšiť nemocenské odvody

Maximálny základ pre výpočet nemocenského, materského, či ošetrovného má podľa vládou schváleného návrhu zostať na súčasnej úrovni 1,5-násobku priemernej mzdy spred dvoch rokov

BRATISLAVA 9. júla - Ľudia s príjmami nad 1 179 eur majú od začiatku budúceho roka platiť vyššie poistné na nemocenské poistenie, vyššiu nemocenskú dávku však nedostanú.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý minulý týždeň schválila vláda.

Rezort práce a sociálnych vecí navrhuje od začiatku budúceho roka zvýšiť maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov na nemocenské poistenie zo súčasného 1,5-násobku priemernej mzdy na päťnásobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

Znamenalo by to nárast najvyššieho možného základu na platenie nemocenských odvodov z 1 153,5 eura na 3 930 eur.

Nezamestnaný dostane polovicu

Maximálny základ pre výpočet nemocenského, materského, či ošetrovného má však zostať na súčasnej úrovni 1,5-násobku priemernej mzdy spred dvoch rokov, čo by v budúcom roku predstavovalo 1 179 eur.

Najvyšší možný základ na výpočet nemocenských dávok by tak bol nižší ako maximálny základ na výpočet dávky v nezamestnanosti. Ten má byť od začiatku budúceho roka určený ako dvojnásobok priemernej mesačnej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, čo je 1 572 eur.

Najvyššia možná dávka v nezamestnanosti by tak dosahovala polovicu z tejto sumy, teda 786 eur. Maximálna výška materskej dávky, ktorá tvorí 65 % z najvyššieho možného vymeriavacieho základu, by predstavovala 766,35 eura.

Vyššie odvody

Maximálna materská dávka by tak podľa návrhu súčasnej vlády bola nižšia ako maximálna dávka v nezamestnanosti, hoci by sa na nemocenské poistenie aj poistenie v nezamestnanosti vzťahoval rovnaký maximálny základ na platenie odvodov v sume päťnásobku priemernej mzdy spred dvoch rokov.

Vláda Roberta Fica chce od začiatku budúceho roka zvýšiť maximálne vymeriavacie základy na platenie odvodov na sociálne a zdravotné poistenie na päťnásobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

V súčasnosti sa odvody na dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti platia najviac zo štvornásobku priemernej mzdy, odvody na zdravotné poistenie najviac z trojnásobku priemernej mzdy a maximálny základ pre platenie poistného na nemocenské poistenie dosahuje 1,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…