Dobré noviny
Strava počas letných horúčav by mala byť pestrá a ľahká
SITA
SITA

Strava počas letných horúčav by mala byť pestrá a ľahká

Na to, aby bola strava vyvážená a pestrá, mala by obsahovať dostatok celozrnných výrobkov, ovocia, zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín.

BRATISLAVA 8. júla - Strava má byť v letných mesiacoch "ľahšia", to znamená ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, pretože organizmus napríklad v lete nepotrebuje vytvárať teplo v takej miere ako v zimných mesiacoch, no súčasne musí poskytovať dostatok výživných látok.

Upozorňuje na to zastupujúci hlavný hygienik Slovenskej republiky Ivan Rovný.

Na to, aby bola strava vyvážená a pestrá, mala by obsahovať dostatok celozrnných výrobkov, ovocia, zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín.

Naopak, mali by sme sa vyhnúť jedlám a potravinám bohatým na tuky (najmä nasýtené) a jednoduché sacharidy.

Ako pripomína Rovný, letná strava by mala byť bohatá na sezónne ovocie a zeleninu, ktorá okrem tekutín obsahuje množstvo cenných výživových zložiek ako sú vitamíny a minerály, enzýmy a vláknina. V lete je priebežné dopĺňanie vitamínov a minerálnych látok stravou potrebné, pretože slnečné žiarenie spotrebúva, a to najmä pri opaľovaní a masívne pri opaľovaní spojenom s fajčením, antioxidanty v organizme, vysvetľuje hygienik.

Antioxidanty však môžeme doplniť stravou. Vitamín A sa nachádza napríklad v mrkve, paradajkách, malinách, marhuliach, masle alebo rybách. Vitamín C v ovocí ako sú čierne ríbezle, jahody, citrusové ovocie, kivi, maliny, černice a v zelenine ako je paprika, karfiol, kel, kaleráb, paradajky a v zemiakoch.

Vitamín E je ukrytý v rastlinných tukoch a olejoch, zelenine, orechoch, obilných klíčkoch. Veľmi účinným antioxidantom je však aj lykopén, ktorý si môžeme doplniť paradajkami alebo červeným melónom.

Hygienik ďalej varuje, že vysoké teploty prostredia v lete vedú k zvýšeným stratám vody z organizmu, a to najmä potením. Straty tekutín a minerálnych látok je potrebné nahrádzať správnym pitným režimom a konzumáciou vyváženej stravy.

V lete by sme mali obmedziť konzumáciu tzv. epidemiologicky rizikových potravín, hlavne pokiaľ nie je zaručená dostatočná hygiena pri ich výrobe, skladovaní a manipulácii s nimi. Takýmito potravinami sú zmrzlina, lahôdky, cukrárske výrobky, pokrmy pre dojčatá a deti.

Takisto výrobky z mäsa, vajec a mlieka treba jesť len dostatočne tepelne spracované a je dôležité dodržiavať dĺžku a teplotu pri skladovaní potravín. Hygienik odporúča varenie, dusenie a pečenie pri spracovaní potravín pred vyprážaním a fritovaním.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku!

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…