Zlato zlacnelo, cena ropy Brent sa zvýšila
SITA
SITA

Zlato zlacnelo, cena ropy Brent sa zvýšila

Ropa Brent zdražela je na päťtýždňovom maxime pre obavy z nedostatočných dodávok v dôsledku štrajku zamestnancov ropného odvetvia v Nórsku.

NEW YORK 6. júla - Londýnska ropa Brent vo štvrtok zdražela a uzavrela na päťtýždňovom maxime pre obavy z nedostatočných dodávok v dôsledku štrajku zamestnancov ropného odvetvia v Nórsku.

Smerom nahor londýnsku ropu posunuli aj nádeje, že uvoľnenie menovej politiky niektorými centrálnymi bankami zlepší dopyt po čiernom zlate.

Čína prekvapujúco znížila úroky, aby podporila spomaľujúci sa ekonomický rast a Bank of England schválila ďalšie kolo menového stimulu.

Ropa Brent sa dostala až nad úroveň 102 USD za barel. Potom Európska centrálna banka znížila svoju hlavnú úrokovú sadzbu na 0,75 % a euro kleslo voči doláru, čo cenu ropy Brent zatlačilo nadol. Jej augustové dodávky však aj tak uzavreli na úrovni 100,70 USD za barel, čiže zdraželi o 93 centov. Išlo o najvyššiu uzatváraciu úroveň od 31. mája.

Americká vládna správa vo štvrtok ukázala, že zásoby ropy v krajine minulý týždeň klesli prudšie, ako sa očakávalo. To najprv pomohlo obmedziť zlacňovanie americkej ropy.

Analytici však uviedli, že pokles zásob čierneho zlata nie je dostatočný na to, aby posunul ceny ropy vyššie, keďže jej zásoby v USA aj tak zostali o viac ako 24 mil. barelov nad úrovňou pred rokom. Augustové dodávky ľahkej americkej ropy uzavreli na úrovni 87,22 USD za barel, čiže zlacneli o 44 centov.

Zlato vo štvrtok zlacnelo v reakcii na posilnenie dolára a pre frustráciu z nedostatočne agresívnych stimulov zo strany centrálnych bánk, hoci Čína, Európa a Veľká Británia svoje menové politiky uvoľnili. Príťažlivosť zlata ako poistky proti inflácii oslabila perspektíva globálneho ekonomického spomalenia.

Spotová cena žltého kovu do 18:27 GMT klesla o 0,5 % na 1 607,69 USD za uncu. Augustové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 12,40 USD a uzavreli na úrovni 1 609,40 USD za uncu.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…