Slovenskí europoslanci ocenili proeurópskosť prejavu Pellegriniho v EP
TASR
TASR

Slovenskí europoslanci ocenili proeurópskosť prejavu Pellegriniho v EP

Poslanec Boris Zala (Smer-SD) upozornil, že premiér sa nevyjadril k inštitucionálnemu usporiadaniu EÚ, skôr pomenoval problémy, ktoré treba riešiť.

Peter Pellegrini, archívna snímka. — Foto: TASR Jakub Kotian

Štrasburg 12. marca (TASR) - Suverénny, vyrovnaný, štandardný, bez reformných vízií, ale hlavne proeurópsky. Týmito slovami v rozhovore pre TASR označili slovenskí europoslanci z rôznych politických frakcií utorňajšie vystúpenie predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD) na pôde Európskeho parlamentu (EP), kde predstavil svoje vízie o rozvoji EÚ.

Poslankyňa Monika Smolková (Smer-SD), ktorá je vedúcou slovenskej delegácie socialistov a demokratov (S&D) v EP priznala, že je spokojná s prejavom premiéra, ktorý vystúpil odhodlane a suverénne s víziou ako by Únia mala vyzerať v budúcnosti. "Som rada, že poukázal aj na problémy, ktoré rozdeľujú Európu pred eurovoľbami, keď sa delíme na východ a západ, na bohaté a chudobné štáty," uviedla.

V tejto súvislosti využila svoje vystúpenie, aby poukázala, že Európanov rozdeľujú aj otázky ako je ruský plynovod Nord Stream 2 či udeľovanie sídiel pre agentúry EÚ, kde doteraz to bolo väčšinou v prospech starších a bohatších členských krajín.

"Slová, ktoré povedal, sa mnohých dotkli, že si uvedomili, že treba bojovať o voliča, že by sme sa mali starať o každého jedného obyvateľa. V prvom rade musí byť vždy občan ten, na ktorého myslíme a v prospech ktorého robíme, aby sme sa prestali rozdeľovať, lebo len vtedy bude silná Európa a nebudú nejaké exity," dodala.

Poslanec Boris Zala (Smer-SD) upozornil, že premiér sa nevyjadril k inštitucionálnemu usporiadaniu EÚ, skôr pomenoval problémy, ktoré treba riešiť. "Najdôležitejšie je to, že vyzval na jednotu a pod tým nemyslel iba jednotu medzi premiérmi, ale jednotné pravidlá, ktoré máme mať v Únii v rôznych oblastiach," skonštatoval Zala, ktorý si všimol, že s Pellegriniho prejavom bol spokojný aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Poslankyňa Jana Žitňanská (NOVA) z frakcie reformistov a konzervatívcov (ECR) uviedla, že je dobre, že sa premiér predstavil na pôde EP a ukázal tak, že Slovensko chce byť aktívne v debatách o budúcnosti EÚ. "Jeho prejav bol skôr také konštatovanie niečoho, čo sa už stalo, nebol až taký vizionársky, hoci v oblastiach, ako je digitalizácia, mal ambiciózny prejav," uviedla poslankyňa.

Priznala, že ju mrzí skutočnosť, že nie vždy to, čo lídri EÚ prednesú na pôde EP, platí aj v ich domovských krajinách. Žitňanská ocenila, že Pellegrini sa vyslovil ako garant účasti SR v EÚ a v NATO, najmä v čase, keď sa tlaky proti tomuto smerovaniu na Slovensku zhoršujú, či už v podaní politických strán alebo jednotlivcov, a nie sú to len mimoparlamentné strany. Premiér sa v pléne EP kriticky vyjadril k témam na Slovensku ako korupcia, investície do vzdelania či kvalita štátnej správy. Žitňanská upozornila, že to naozaj nie sú priority slovenskej politiky, neriešia sa dostatočne a vyjadrila nádej, že politická scéna na tieto témy nerezignuje.

Aj poslanec Ivan Štefanec (KDH), šéf slovenskej delegácie ľudovcov (EPP) v europarlamente ocenil, že Pellegrini sa usiluje udržať jasnú proeurópsku a proatlantickú líniu Slovenska, hoci nie všetci vo vládnej koalícii robia rovnako. Zároveň však upozornil na "dvojtvárnosť", keď sa niečo deklaruje navonok a doma je situácia iná. Vysvetlil, že ide najmä o neporiadok pri udeľovaní agrodotácií, kde malí farmár ťahajú za kratší koniec, o povinné zastropovanie farmárov a dlho odkladané pozemkové úpravy. Spomenul, že pri riešení vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bol nápomocný aj medzinárodný vyšetrovací tím, a v tejto súvislosti vyzval premiéra, aby podporil pokračovanie tohto tímu, nielen na jeden rok, ale až do vyriešenia prípadu dvojnásobnej vraždy.

Štefanec v tejto súvislosti upozornil na skutočnosť, že EP pomáha riešiť aj daňové podvody na Slovensku. "Je isté, že bez európskej pomoci a bez povinného zdieľania informácií, nedokážeme takéto zločiny vyšetriť. Aj preto je potrebná súčinnosť vlády SR a Európskeho parlamentu, aby sa neopakovali zločiny, ktoré oberajú ľudí o peniaze. Treba urobiť jasný poriadok v prerozdeľovaní európskych zdrojov," skonštatoval.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…