Futbalisti v Spišskej Belej si po rokoch užijú nový štadión
SITA
SITA

Futbalisti v Spišskej Belej si po rokoch užijú nový štadión

Pôvodný futbalový štadión Mestského športového klubu Slavoj muselo mesto v roku 2005 obetovať pre účely rozšírenia cintorínu. Nový štadión prišiel po siedmich rokoch čakania.

POPRAD 28. mája (SITA) – Nový futbalový štadión, ktorý bude domovským stánkom Mestského športového klubu Slavoj Spišská Belá, v nedeľu slávnostne otvorili v Spišskej Belej.

Naplnila sa tak niekoľkoročná snaha mesta a miestneho klubu o výstavbu nového štadióna. Posledných sedem rokov hrali domáci futbalisti, ktorí chcú tohto roku postúpiť z 1. triedy do 5. ligy, na náhradnom ihrisku v mestskej časti Strážky.

"Myslím si, že nám ho budú závidieť, hoci je to len prvá etapa veľkého projektu, takže je to taká polovica úspechu. V druhej etape chceme k existujúcemu štadiónu postaviť športovú halu. Ja budem spokojný, až keď to bude celé dobudované,“ povedal pre agentúru SITA primátor Spišskej Belej a prezident MŠK Slavoj Štefan Bieľak.

Pôvodný futbalový štadión musel ustúpiť cintorínu, ktorý potreboval plochy pre ďalšie rozšírenie. To sa udialo v roku 2005.

O rok neskôr začalo mesto s výkupom pozemkov a prípravou územia v lokalite pri Belianskych kúpeľoch. V roku 2008 boli hotové projekty.

Napriek snahe získať cudzie zdroje na výstavbu štadióna mesto nakoniec jeho výstavbu financovalo z vlastných zdrojov. Podľa Bieľaka sa to podarilo aj vďaka tomu, že sa mestu podarilo získať prostriedky z eurofondov na ďalšie dôležité projekty pre mesto.

S výstavbou štadióna začalo mesto v apríli 2011. Dokončený bol začiatkom tohto roku. Niektoré terénne úpravy ako aj prístupovú komunikáciu a parkovisko chce mesto dokončiť ešte v tomto roku. Aj napriek tomu má podľa Bieľaka Spišská Belá najkvalitnejší štadión v podtatranskom regióne, ktorý mu môžu závidieť aj niektoré väčšie mestá či kluby.

Hracia plocha nového futbalového štadióna má rozmery 105 krát 68 metrov, celý trávnik má rozmery 111 krát 72 metrov. Plocha je pokrytá syntetickým trávnikom anglického výrobcu certifikovaného ako FIFA++. Výška vlákna trávnika je 60 mm.

Plocha je osvetlená 20 svietidlami, každé s výkonom 2000 W, čo je v priemere 200 až 250 luxov. Celá hracia plocha je ohradená ochrannou sieťou do výšky ôsmich metrov. Plocha je vybavená svetelnou tabuľou. Ihrisko budú využívať na tréningy a zápasy všetky futbalové tímy MŠK Slavoj.

Súčasťou nového futbalového štadióna je okrem samotného ihriska aj tribúna s kapacitou pre 720 divákov, šatne a ďalšie zázemie pre trénerov a rozhodcov. V druhej etape by mala k tribúne so šatňami pribudnúť športová hala s kapacitou okolo 700 divákov a hracou plochou s rozmermi 50 krát 30 metrov pre halové športy, ktorá doteraz v meste chýba.

Športová hala nebude slúžiť len na športové podujatia, ale aj na rôzne kultúrno-spoločenské akcie mesta. Primátor verí, že športovú halu sa podarí v najbližších rokoch postaviť. Mesto na tento projekt potrebuje okolo 0,7 milióna eur.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…