Futbalisti v Spišskej Belej si po rokoch užijú nový štadión
SITA
SITA

Futbalisti v Spišskej Belej si po rokoch užijú nový štadión

Pôvodný futbalový štadión Mestského športového klubu Slavoj muselo mesto v roku 2005 obetovať pre účely rozšírenia cintorínu. Nový štadión prišiel po siedmich rokoch čakania.

POPRAD 28. mája (SITA) – Nový futbalový štadión, ktorý bude domovským stánkom Mestského športového klubu Slavoj Spišská Belá, v nedeľu slávnostne otvorili v Spišskej Belej.

Naplnila sa tak niekoľkoročná snaha mesta a miestneho klubu o výstavbu nového štadióna. Posledných sedem rokov hrali domáci futbalisti, ktorí chcú tohto roku postúpiť z 1. triedy do 5. ligy, na náhradnom ihrisku v mestskej časti Strážky.

"Myslím si, že nám ho budú závidieť, hoci je to len prvá etapa veľkého projektu, takže je to taká polovica úspechu. V druhej etape chceme k existujúcemu štadiónu postaviť športovú halu. Ja budem spokojný, až keď to bude celé dobudované,“ povedal pre agentúru SITA primátor Spišskej Belej a prezident MŠK Slavoj Štefan Bieľak.

Pôvodný futbalový štadión musel ustúpiť cintorínu, ktorý potreboval plochy pre ďalšie rozšírenie. To sa udialo v roku 2005.

O rok neskôr začalo mesto s výkupom pozemkov a prípravou územia v lokalite pri Belianskych kúpeľoch. V roku 2008 boli hotové projekty.

Napriek snahe získať cudzie zdroje na výstavbu štadióna mesto nakoniec jeho výstavbu financovalo z vlastných zdrojov. Podľa Bieľaka sa to podarilo aj vďaka tomu, že sa mestu podarilo získať prostriedky z eurofondov na ďalšie dôležité projekty pre mesto.

S výstavbou štadióna začalo mesto v apríli 2011. Dokončený bol začiatkom tohto roku. Niektoré terénne úpravy ako aj prístupovú komunikáciu a parkovisko chce mesto dokončiť ešte v tomto roku. Aj napriek tomu má podľa Bieľaka Spišská Belá najkvalitnejší štadión v podtatranskom regióne, ktorý mu môžu závidieť aj niektoré väčšie mestá či kluby.

Hracia plocha nového futbalového štadióna má rozmery 105 krát 68 metrov, celý trávnik má rozmery 111 krát 72 metrov. Plocha je pokrytá syntetickým trávnikom anglického výrobcu certifikovaného ako FIFA++. Výška vlákna trávnika je 60 mm.

Plocha je osvetlená 20 svietidlami, každé s výkonom 2000 W, čo je v priemere 200 až 250 luxov. Celá hracia plocha je ohradená ochrannou sieťou do výšky ôsmich metrov. Plocha je vybavená svetelnou tabuľou. Ihrisko budú využívať na tréningy a zápasy všetky futbalové tímy MŠK Slavoj.

Súčasťou nového futbalového štadióna je okrem samotného ihriska aj tribúna s kapacitou pre 720 divákov, šatne a ďalšie zázemie pre trénerov a rozhodcov. V druhej etape by mala k tribúne so šatňami pribudnúť športová hala s kapacitou okolo 700 divákov a hracou plochou s rozmermi 50 krát 30 metrov pre halové športy, ktorá doteraz v meste chýba.

Športová hala nebude slúžiť len na športové podujatia, ale aj na rôzne kultúrno-spoločenské akcie mesta. Primátor verí, že športovú halu sa podarí v najbližších rokoch postaviť. Mesto na tento projekt potrebuje okolo 0,7 milióna eur.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…