Brazília zavŕšila triumf, Španielov zdolala 3:0

Futbalisti Brazílie sa na domácej pôde stali víťazmi Pohára konfederácií 2013, generálky na budúcoročné MS.

Brazília vyhrala Pohár konfederácií Foto: TASR/AP

Rio de Janeiro 1. júla (TASR) - Futbalisti Brazílie sa na domácej pôde stali víťazmi Pohára konfederácií 2013, generálky na budúcoročné MS. V nedeľňajšom finále na štadióne Maracana v Riu jednoznačne zdolali Španielov 3:0. Pod víťazstvo "kanárikov" sa najväčšou mierou podpísali dvojgólový Fred a najskloňovanejší futbalista súčasnosti Neymar. Brazílčania triumfovali na turnaji štvrtýkrát v histórii.

Finále:

Brazília - Španielsko 3:0 (2:0)

Góly: 2. a 47. Fred, 44. Neymar, rozhodoval: Kuipers (Hol.) ŽK: Arbeola, Ramos, Pique. ČK: 69. Pique

Zostavy a striedania:

Brazília: Cesar - Alves, Silva, Luiz, Marcelo - Paulinho (87. Hernanes), Gustavo - Hulk (72. Jadson), Oscar, Neymar - Fred (79. Jo)

Španielsko: Casillas - Arbeloa (46. Azpilicueta), Ramos, Pique, Alba - Busquets - Pedro, Xavi, Mata (52. Navas, Iniesta - Torres (59. Villa).

Priebeh zápasu

Brazílčanom vyšiel úvod stretnutia proti úradujúcim majstrom sveta a Európy ideálne. Už po necelých dvoch minútach sa ujali vedenia zásluhou Freda, ktorý poležiačky doťukol do Casillasovej bránky odrazenú loptu od Neymara. Domáci boli pri chuti a v 9. minúte mohol zvýšiť vedenie Oscar, ale nemieril presne. Brazílčania aj vďaka rýchlemu zásahu zaskočili súpera, ktorý sa nevedel dostať do hry a pri pokuse Paulinha spoza pokutového územia musel byť Casillas opäť v pozore. Šanca Španielov na vyrovnanie sa naskytla v 20. minúte, ale Torres po rohovom kope netrafil. Dovtedy jasne lepší a aktívnejší "kanárici" sa medzitým preskupili do defenzívnych štruktúr, keďže Španieli ich k tomu prinútili spresnenými výstavbami. Napriek tomu mali na kopačkách gól na 2:0, keď v 33. minúte dostal Fred ideálnu prihrávku od Neymara, ale španielsky brankár jeho pokus zneškodnil. V týchto fázach to bol gala-futbal, španielske tici-taca bolo čoraz nebezpečnejšie a na druhej strane neustále hrozili výstavné kontry. Azda najkrajšia akcia polčasu sa zrodila po učebnicovej kolmici Torresa na Matu, loptu dostal krížne na ľavej strane voľný Pedro, ktorého zakončenie oblúkom vykopol zázračne spred bránkovej čiary Luiz. Okrídlené "nedáš-dostaneš" sa nemohlo lepšie vyjadriť v 44. minúte, keď náskok Brazílie o dva góly zariadil parádnou strelou do vinkla Neymar. Vo výbornom polčase mali síce Španieli vyše 60-percentnú prevahu držania lopty, ale ich súper hral dôraznejšie a dynamickejšie.

Začiatok druhého dejstva akoby okopíroval úvodné minúty toho prvého. V 47. minúte opäť Fred prízemnou strelou do ľavého dolného rohu Casillasovej svätyne dostal Brazíliu do pohodlného trojgólového vedenia. Domáci hrali s veľkou pohodou a hoci sa trochu zahrávali s vývojom, v tento večer ich súper nemohol ohroziť, čo demonštroval aktívny stopér Ramos. Mohol vykresať iskru nádeje, ale v 55. minúte nariadený pokutový kop po faule na striedajúceho Navasa nepremenil. Situáciu zverencom trénera Vincenteho Del Bosqueho navyše skomplikovalo v 69. minúte vylúčenie Piqueho. Aj napriek oslabeniu si dokázali vytvoriť niekoľko dobrých šancí, lenže brazílsky brankár Cesar skvele vychytal jedovaté strely Pedra a Villu. V záverečných minútach obe strany už iba dohrávali duel, v ktorom Brazília v plnej nádhere predviedla svoju údernosť najmä v prechodovej fáze do rýchlych atakov.

Hlasy po zápase

Vicente del Bosque, tréner Španielska: "V úvodných minútach oboch polčasov sme mali smolu, ale nechcem sa vyhovárať. Jednoducho Brazília bola lepšia. Asi mali viac energie na rozdiel od nás. Namiesto toho, aby sme vyrovnali na 1:1, dostali sme v závere prvého polčasu gól na 2:0. Nemyslím si však, že teraz je vhodné analyzovať detaily. Boli lepší, to je celé."

Luiz Felipe Scolari, tréner Brazílie: "Takýto výsledok sme neočakávali. Uvedomujeme si ale, že na budúci rok nás čaká omnoho ťažší turnaj, ako bol tento. No zdolali sme svetových šampiónov a myslím si, že pohár nám dodal viac sebadôvery. Hráči dnes odviedli skvelú robotu, nesklamali. Toto je cesta, ktorou by sme mali teraz pokračovať. "

Zoznam víťazov futbalového Pohára konfederácií FIFA od 1992:

1992 v Saudskej Arábii: Argentína (2. Saudská Arábia, 3. USA)

1995 v Saudskej Arábii: Dánsko (Argentína, Mexiko)

1997 v Saudskej Arábii: Brazília (Austrália, ČR)

1999 v Mexiku: Mexiko (Brazília, USA)

2001 v Japonsku a Kór.rep.: Francúzsko (Japonsko, Austrália)

2003 vo Francúzsku: Francúzsko (Kamerun, Turecko)

2005 v Nemecku: Brazília (Argentína, Nemecko)

2009 v JAR: Brazília (USA, Španielsko)

2013 v Brazílii: Brazília (Španielsko, Taliansko)

Masové protesty počas finále Pohára konfederácií neboli

Len približne 5000 ľudí sa v nedeľu zúčastnilo v brazílskom Riu de Janeiro na ďalšom dni protivládnych protestov. Tisíce policajtov ich držali v dostatočnej vzdialenosti od futbalového štadióna Maracana, kde sa konalo finále Pohára konfederácií medzi Brazíliou a Španielskom, v ktorom domáci tím jednoznačne zdolal súpera 3:0.

Obávané nepokoje sa nakoniec nekonali. Demonštranti podľa BBC pokojným spôsobom žiadali bezplatnú verejnú dopravu, vyzývali na odstránenie a korupcie a odstúpenie guvernéra štátu Rio. Niektorí niesli transparenty s nápisom "FIFA - budete platiť účet".

Len na jednej križovatke asi 500 metrov od štadióna sa malá skupina výtržníkov snažila preraziť policajný kordón, pričom hádzala kamene a použila najmenej jednu zápalnú fľašu. Policajti odpovedali granátmi so slzným plynom, informovala agentúra DPA.

Okolo štadióna bolo rozmiestnených viac ako 10.000 príslušníkov bezpečnostných síl, vrátane 6000 vojenských policajtov. Išlo o najväčší bezpečnostný kontingent, aký bol v Brazílii nasadený počas športovej udalosti.

Predtým sa skupina demonštrantov pokúsila vtrhnúť do sídla Brazílskeho futbalového zväzu (CBF) v Riu, ale polícia im v tom zabránila. Protestujúci požadovali odvolanie prezidenta CBF Josého Mariu Marina, ktorého obviňovali z nekompetentnosti, informovala BBC.

Protivládne pochody sa začali 13. júna menším protestom v Sao Paule, kde občania vyjadrili nespokojnosť so zvýšením cien v mestskej hromadnej doprave o desať percent. Protesty sa postupne rozšírili po celej krajine, pričom ich účastníci začali vyjadrovať svoj odpor všeobecne voči korupcii i ekonomickej politike vlády. Nepáčili sa im tiež vysoké náklady na budúcoročné Majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré sa uskutočnia v Brazílii.

Najmä počas zápasov Pohára konfederácií začalo dochádzať aj k výtržnostiam, keď demonštranti poškodzovali výklady, stanice metra a autobusy. Účasť na protestoch dosiahla vrchol 20. júna, keď do ulíc viac ako 100 miest vyšlo odhadom milión ľudí. Počet demonštrantov v nasledujúcich dňoch výrazne klesol.