Majsterkami Európy sú basketbalistky Španielska

Orchies 30. júna (TASR) - Basketbalistky Španielska si vybojovali titul majsteriek Európy, keď v nedeľňajšom finále v Orchies zdolali domáce Francúzky tesne 70:69.

Ilustračné foto Foto: TASR

Na tróne pre kontinentálne šampiónky nahradili víťazky výber Ruska. Reprezentantky z Pyrenejského polostrova sa tak tešia zo svojho druhého titulu európskych šampióniek, ten prvý získali v roku 1993.

Španielky si v celej úvodnej štvrtine držali vedenie. Už po necelých piatich minútach si vypracovali náskok 10:6 a na začiatku druhého dejstva viedli dokonca až o 12 bodov 26:14. Francúzky sa však dokázali naštartovať a najmä zásluhou Dumercovej a Grudovej zvrátili na 27:26 z ich pohľadu. V ďalších minútach predvádzali oba tímy vyrovnanú partiu, ale po šiestich bodoch aktívnej Torrensovej opäť odskočili Španielky na 36:29. Záverečnú štvrtinu začali lepšie reprezentantky Pyrenejského polostrova, osembodovou šnúrou sa opäť dostali do vedenia 61:55. Francúzky síce vyrovnali na 61:61 a 63:63, ale Lyttleová deväť sekúnd pred koncom vypracovala náskok 70:67. Francúzky v dramatickom závere upravili už iba na konečných 69:70 z ich pohľadu.

Na ME 2013 malo zastúpenie aj Slovensko, ktoré obsadilo konečnú 12. priečku. Zverenky trénera Ivana Vojtka vo svojom prvom zápase osemfinálovej E-skupiny narazili aj na neskoršie majsterky Európy, ktorým podľahli vysoko 44:80.

Finále:

Španielsko - Francúzsko 70:69 (36:35)

Štvrtiny: 21:12, 15:23, 17:20, 17:14

Zostavy a body:Zostavy a body: Torrensová 21, Lyttleová 20, Xargayová 8, Dominguezová 7, Limová 6 (Palauová 5, Nichollsová 2, Gilová 1, Valdemorová a Ouvinová 0) - Grudová 25, Dumercová 11, Gomisová 9, Ndongueová 5, Tchatchouangová 4 (Yacoubouová 8, Lawsonová-Wadeová 5, Miyemová 2, Ayayiová a Skrelová 0). TH: 18/12-16/12, trojky: 8:5, osobné chyby: 20:25, rozhodcovia: Baumanis (Lot.), Jurasová (Srb.), Martinescuová (Rum.), 5500 divákov.