Dobré noviny
Nefajčiari budú od pondelka viac chránení aj v obchodných centrách
TASR
TASR

Nefajčiari budú od pondelka viac chránení aj v obchodných centrách

Nefajčiari budú od pondelka viac chránení aj v obchodných centrách.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 30. júna (TASR) - Nefajčiari budú od pondelka viac chránení aj v obchodných centrách. Do účinnosti totiž vstúpi novela zákona o ochrane nefajčiarov. Pôvodne počítala s úplným zákazom fajčenia v obchodných centrách, poslanci však nesúhlasili. Novelu z dielne ministerstva zdravotníctva zmiernili. Fajčiť sa v centrách teda neprestane, avšak bude to povolené len v stavebne oddelených priestoroch.

Právna norma prináša novú definíciu zariadenia spoločného stravovania. Po novom to má byť každé zariadenie, v ktorom sa nielen pokrmy vyrábajú a pripravujú, ale sa do neho aj privážajú. Pravidlá na ochranu nefajčiarov sa tak napríklad budú týkať aj cukrární. Celá legislatíva podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej (nominant Smer-SD) nesmeruje k perzekúcii fajčiarov, ale k vytvoreniu pravidiel, aby pri fajčení čo najmenej zasahovali do práv nefajčiarov.

Novelizácia právnej normy priniesla aj prísnejšie sankcie. Za nedodržiavanie zákona budú môcť orgány verejného zdravotníctva uložiť pokutu od 500 do 15.000 eur. Doteraz bola hranica od 331 do 3319 eur. Zmena legislatívy reaguje aj na novú európsku smernicu a na tabakových výrobkoch by sa mali objaviť iné varovné nápisy.

Výrazné zmeny v ochrane nefajčiarov priniesla novela zákona z roku 2010. Tá zaviedla povinnosť stavebne oddeliť fajčiarske časti v zariadeniach spoločného stravovania, kde sa pripravuje a podáva jedlo. Vstup musí byť cez nefajčiarsku časť. V podnikoch, kde sa podávajú len nápoje, ostáva na rozhodnutí majiteľa, či pôjde o fajčiarsku alebo nefajčiarsku prevádzku.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…