Dobré noviny
Horúčavy nepoľavujú: Takto s nimi bojuje Slovensko
TASR
TASR

Horúčavy nepoľavujú: Takto s nimi bojuje Slovensko

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

V Trenčianskom, Košickom a Prešovskom kraji sa teploty už od 13. hodiny môžu vyšplhať do výšok, ktoré predstavujú pre ľudí potenciálne nebezpečenstvo.

Bratislava 31. júla (TASR) – Na takmer celom území Slovenska treba v utorok počítať s vysokými teplotami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy prvého a druhého stupňa. Tie predbežne platia od 13. do 17. hodiny.

V Trenčianskom, Košickom a Prešovskom kraji sa teploty už od 13. hodiny môžu vyšplhať do výšok, ktoré predstavujú pre ľudí potenciálne nebezpečenstvo.

Pre Bratislavský, Banskobystrický, Nitriansky a Prešovský kraj vydali meteorológovia zo SHMÚ výstrahu druhého stupňa od 14. hodiny. "Takýto jav predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity," varujú meteorológovia.

Analytik: Horúčavy majú vplyv aj na plodiny či chov hospodárskych zvierat

Súčasné horúčavy majú vplyv aj na poľnohospodárske plodiny či chov hospodárskych zvierat. Uviedla to Eva Sadovská, analytička Slovenského farmárskeho, družstva (SFD) v súvislosti s teplotami prevyšujúcimi hranicu 30 stupňov Celzia.

"V tomto období majú vysoké teploty vplyv najmä na cukrovú repu, kukuricu a sóju. V prípade cukrovej repy sa jedná o riziko zavädnutia listov a zníženie cukornatosti. Úroda cukrovej repy tak môže byť nižšia až o 15 až 30 %," priblížila.

V prípade kukurice podľa Sadovskej hrozí zníženie hmotnosti zrna a úroda môže byť nižšia o 10 až 30 %. V prípade sóje môže prísť vplyvom vysokých teplôt k zavädnutiu listov, zníženiu počtu a hmotnosti semien v strukoch a úroda môže byť v konečnom dôsledku nižšia o 15 až 40 %.

"V prípade ovocia a zeleniny je tomu trochu inak. Ovocné stromy pestované vo veľkom sú väčšinou pod závlahou. Väčšina plodov je už dávno nasadených, nepredpokladá sa zásadné zníženie úrod. V prípade zeleniny platí to isté, väčšina druhov je pod závlahou, respektíve v skleníkoch. Extrémne teploty ale môžu spôsobiť urýchlené zavädnutie v počas jedného dňa. Ochranou je čiastočne zatienenie a dostatok závlahovej vody, a to vo večerných hodinách, prípadne v skorých ranných hodinách," poznamenala.

Vysoké teploty majú podľa nej vplyv aj na hospodárske zvieratá. "Pre dojnice je kritickou teplotou vo všeobecnosti 24 až 27 stupňov Celzia. Nad touto hranicou sa znižuje príjem krmiva, mliečna produkcia, ale aj reprodukčné schopnosti dojníc. Zníženie dojivosti počas letných horúčav môže mať veľký ekonomický dosah. Produkcia mlieka môže byť totiž nižšia až o 10 až 20 %," upozornila.

V chove vysoko úžitkových dojníc je podľa Sadovskej horná kritická teplota, napríklad pre holštajnské plemeno už 21 stupňov Celzia. Organizmus reaguje znížením spotreby krmiva, čo vedie k nižšej dojivosti.

Horúčavy a nedostatok zrážok v týchto dňoch vysušujú pôdu až natoľko, že praská. Bratislava. 31. júla 2018. (Foto: TASR - Štefan Puškáš)

Zdôraznila, že tepelný stres spôsobuje aj zhoršenie reprodukcie hovädzieho dobytka. Pri vysokých teplotách je potrebné otvoriť všetky okná a hrebeňovú štrbinu. Pri dlhšom pôsobení vysokých teplôt to ale nemusí stačiť. Pokiaľ príde k vyrovnaniu vonkajších a vnútorných teplôt, prestáva byť systém prirodzeného vetrania účinný. Potom sa musia použiť ďalšie spôsoby vetrania, najmä nútená ventilácia.

"Ďalšie a najúčinnejšie metódy ochrany proti vysokým teplotám sú založené na evaporácii (odparovaní). Evaporačné ochladzovanie rozdeľujeme na ochladzovanie vzduchu (ľahká hmla – je rozptýlená vo vzduchu) a na priame ochladzovanie tela zvierat (ťažká hmla). Samozrejmosťou musí byť optimálne napájanie zvierat, a to najlepšie vodou s teplotou do 10 stupňov Celzia," podčiarkla.

Pre ošípané sa podľa analytičky SFD za kritické teploty považujú teploty 26 stupňov Celzia a vyššie. "So zvyšovaním teploty ošípané postupne znižujú príjem krmiva a následne aj rýchlosť rastu. Takisto, ako aj v chove dojníc, aj v chove ošípaných je potrebné zabezpečiť vetranie a ochladzovanie zvierat," dodala Sadovská.

Bratislava reaguje na vlnu horúčav viacerými opatreniami

V centre hlavného mesta ponúknu osvieženie cisterny s pitnou vodou, komunikácie sa budú polievať častejšie, na mestských kúpaliskách predĺžia otváracie hodiny. Bratislavská radnica prijíma opatrenia v súvislosti s mimoriadne horúcim počasím týchto dní.

Cisterny s pitnou vodou budú od utorka na Hlavnom námestí a na Poštovej ulici. "K dispozícii budú na Hlavnom námestí od 11.00 do 17.00 h a na Poštovej ulici v čase od 10.00 do 16.00 h," informovala hovorkyňa mesta Zuzana Onufer. Uviedla tiež, že počas najbližších dní bude mesto vo väčšej miere kropiť rozpálené cesty v centre, aby znížilo prašnosť a schladilo vozovky i ovzdušie.

Niektoré mestské kúpaliská, ktoré majú otvorené do 19.00 h, predĺžia otváracie hodiny. Od stredy 1.8. do utorka 7.8. budú kúpaliská Lamač, Rača a Krasňany zatvárať až o 20.00 h.

Onufer pripomenula, že v meste tiež fungujú rozprašovače vodnej hmly, ktoré sú v najfrekventovanejších lokalitách. Osvieženie ponúkajú na Hviezdoslavovom námestí, Hlavnom námestí, pred Starou tržnicou na Námestí SNP, v Medickej záhrade a na Námestí slobody. Od tohto roku sú rozprašovače aj na Námestí Martina Benku, na Dulovom námestí a v ružinovskom parku.

V Handlovej začali v súvislosti s vysokými teplotami s polievaním ulíc

V Handlovej začali v utorok s polievaním miestnych komunikácií. Teploty, ktoré majú počas dňa dosiahnuť 33 stupňov Celzia, pozastavili aj druhú kosbu verejnej zelene v meste, informovala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.

Miestne komunikácie budú v Handlovej polievať vodou do štvrtka 2. augusta v prípade pretrvávania vysokých teplôt a pri vyhlásení výstrahy pred vysokými teplotami Slovenským hydrometeorologickým ústavom. "Polievacie vozidlo spoločnosti Hater - Handlová, spol. s r. o., môžu Handlovčania stretnúť v centre, ale aj na asfaltových cestách v odľahlejších kútoch mesta. Vozidlo, ktoré priebežne zvlhčuje prostredie a zároveň znižuje teplotu ovzdušia, môžu vidieť na komunikáciách v dopoludňajších i popoludňajších hodinách," priblížila Paulínyová.

V utorok začalo vozidlo podľa nej polievať miestne komunikácie už dopoludnia, nasledujúce dni začne o 9.00 h a skončí pravdepodobne do 17.00 h. "Auto najazdí jedným okruhom v meste 12 kilometrov, čo mu priemerne trvá približne dve hodiny, a za tento okruh minie štyri kubické metre vody. V priemere vykoná štyri až päť okruhov za deň," ozrejmila.

Výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami tiež od utorka do štvrtka 2. augusta pozastavila práce koscov na druhej kosbe verejnej zelene v meste, a to pre dodržanie bezpečnosti pri práci. "Kosba bude pravdepodobne pokračovať v piatok 3. augusta, v prípade, že budú vysoké teploty pretrvávať, kosbu v meste nebudú pracovníci realizovať. O jej opätovnom spustení budú mesto a správca zelene informovať," dodala hovorkyňa Handlovej.

Mesto v súvislosti s tropickými teplotami tiež odporúča, aby obyvatelia, hlavne tí v staršom veku, nevychádzali na priame slnko, zdržiavali sa skôr doma a dodržiavali pitný režim.

Úpravu stránkových hodín mestského úradu pre vysoké teploty zatiaľ samospráva neplánuje.

Už ste čítali?