Dobré noviny
V Smoleniciach odovzdali ocenenia Slovenskej akadémie vied
TASR
TASR

V Smoleniciach odovzdali ocenenia Slovenskej akadémie vied

Predsedníctvo Slovenskej akadémie vied (SAV) dnes v Smoleniciach odovzdalo ocenenia, ktoré sa udeľujú za vedecko-výskumné úlohy zásadného vedeckého, hospodárskeho, kultúrneho a iného spoločenského významu.

Bratislava 26. júna (TASR) - Predsedníctvo Slovenskej akadémie vied (SAV) dnes v Smoleniciach odovzdalo ocenenia, ktoré sa udeľujú za vedecko-výskumné úlohy zásadného vedeckého, hospodárskeho, kultúrneho a iného spoločenského významu. Rozhoduje o nich Vedecká rada SAV.

Laureátom ocenenia sa stal napríklad kolektív oddelenia biofyziky a oddelenia magnetických javov Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach za významné výsledky dosiahnuté v oblasti štúdia magnetických nanočastíc.

Cenu SAV pre mladého vedeckého pracovníka získal Martin Balog z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV za mimoriadne výsledky vedeckej práce v oblasti výskumu materiálov a kompozitov na báze hliníka a vývoja technológií ich výroby metódami práškovej metalurgie. Rovnaké ocenenie dostal Michal Kšiňan, z Historického ústavu SAV za odbornú monografiu "Milan Rastislav Štefánik".

Cenu SAV v oblasti medzinárodnej spolupráce v roku 2012 získal Štefan Janeček z Ústavu molekulárnej biológie SAV za výsledky dosiahnuté v riešení medzinárodných projektov týkajúcich sa bioinformatickej analýzy amylolytických enzýmov. Cenu SAV za popularizáciu vedy udelili piatim vedeckým pracovníkom.

Na odovzdávaní ocenení boli prítomní minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič, členovia Predsedníctva SAV i Snemu SAV.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…