Dobré noviny
La belle Paris
Petra Konáriková
Petra Konáriková

La belle Paris

Paríž nadobúda bohémsky a pompézny ráz a láka čoraz viac cestovateľov. Pokiaľ ste pevninový a nie prímorský typ, v Paríži budete na správnej adrese.

 

La belle Paris alebo krásny Paríž ako ho zvyknú Francúzi a frankofili nazývať, získal tento prívlastok oprávnene. Už v minulosti sa oň bili Rimania, no nakoniec sa stal hlavným mestom Franskej ríše. Neskôr sa stal sídlom kráľov, svetobežníkov a intelektuálov, ktorí mu vdýchli luxusného architektonického a mondénneho ducha. V 19. storočí tu žili a tvorili impresionisti, od Degasa, Cézanna, Toulouse-Lautreca až po Van Gogha, písali Hugo, Remarque a mnohí ďalší. Paríž nadobúda bohémsky a pompézny ráz a láka čoraz viac cestovateľov. Na druhej strane sa Paríž stáva vyhľadávaným miestom pre zaľúbené páry a získava charakter jedného z najromantickejších miest sveta. Pokiaľ ste pevninový a nie prímorský typ, v Paríži budete na správnej adrese.

Eiffleova veža

Pravdepodobne sa pri slove Paríž väčšine z vás vybaví  Eiffelova veža. Táto kovová dominanta námestia Champs de Mar bola vybudovaná Gustavom Eiffelom tesne pred koncom 19. storočia. Mala slúžiť ako symbol 100. ročného výročia Veľkej francúzskej revolúcie, avšak v očiach Parížanov bola len "plechovou ohavou". Postupne si na ňu zvykli a dnes ju navštevujú turisti v hojných počtoch. Neraz sa stane, že v rade na výstup čakáte aj hodinu. Pokiaľ nemáte strach z výšok a zachce sa vám vidieť Paríž z vtáčej perspektívy, neváhajte. Okrem nevídaného výhľadu ukrýva obchodíky so suvenírmi, reštaurácie a nájdete tam dokonca voskovú figurínu jej výrobcu.

Notre-Dame

Katedrála Notre-Dame postavená v gotickom štýle, sa nachádza priamo v centre mesta, v blízkosti Seiny. Stavať sa začala v 12. storočí a jej dokončenie zabralo viac ako 200 rokov. Kedysi v nej bol pomazaný Napoleon I., dnes je vyhľadávaným miestom nielen pre veriacich. Svoj veľký knižný a neskôr rôzne sfilmovaný príbeh o hrbáčovi sem zakomponoval francúzsky spisovateľ z čias romantizmu Victor Hugo.

Víťazný oblúk

Víťazný oblúk, ku ktorému pri pohľade na panoramatické fotografie ako keby viedli všetky cesty Paríža, bol vybudovaný za čias Napoleona Bonaparte. Je druhým najvyšším na svete a s obľubou sa pod ním fotia páry počas bozku. Je uzlom Champs-Élysées, kde si prídu na svoje všetci nákupní maniaci.

Champ-Élysées

Champs-Élysées je údajne 2. najdrahším bulvárom sveta čo sa týka nájmu. Pre módnych fajnšmekrov je však rajom. Svoje dielne tu majú najluxusnejšie značky sveta, ale na svoje si prídu aj tí, ktorí neholdujú oblečeniu v cenovej relácii od 500€. Bulvár je tiež akoby samotnou módnou bibliou, nájdete tu najštýlovejšie oblečených Parížanov a Parížanky premávajúcich sa na retro bicykloch. Vrelo odporúčam návštevu Virgin Megastore, kde si môžete zakúpiť akýkoľvek hudobný nosič aký kedy vyšiel, legendárne tričko Rolling Stones, The Doors, The Beatles a iných. V predajni Peugeot si prídu na svoje hlavne páni, ale aj dámy. Natrafíte na najstaršie modely autíčiek, historických mlynčekov na kávu (ktoré Peugeot vyrábal ešte prv ako autá) a makiet áut budúcnosti. Páni, pokiaľ budú vaše polovičky lamentovať ako dlho "očumujete obyčajné autá", darujte im ako bolestné návštevu Sephory, najväčšej predajne s parfémami a kozmetikou, ktorá sa nachádza cez cestu.

Louvre

Louvre, dnes prekrásne múzeum a kedysi sídlo kráľov. Je uzlom medzi známymi ulicou Rue de Rivoli a námestím Place de la Concorde. V areáli ukrýva veľkú sklenenú pyramídu, ktorá je okrem ozdoby aj vstupnou bránou do múzea. Louvre pozostáva z troch hlavných budov - Richeliu, Sully a Denon. Každá z nich ukrýva najhodnotnejšie artefakty od čias starého Egypta, cez diela veľkých maliarov, sochárov, ale aj korunovačné klenoty a Napoleonove apartmány. Nezabudnite si v rámci obednej pauzy dopriať pre mňa zatiaľ najdelikátnejší croissant, ktorý dostať v nákupnej zóne Louvru. Pre fanúšikov umenia možno viac ako Louvre dávam do pozornosti Musée d´Orsay, ktoré ukrýva zbierku najznámejších maliarov Francúzska. Delikatesa.

Père-Lachaise

Père-Lachaise je najväčší parížsky cintorín, ktorý ukrýva hrobky nielen francúzskych velikánov. Možno to pôsobí trochu morbídne, ale miestom so zvláštnou atmosférou práve tým, že v ňom odpočívajú obdivovaní velikáni - ja som sa napríklad nevyhla hrobu Jimmyho Morissona; odpočíva tu Edith Piaf, Chopin, Pissaro, Appolinaire, Balzac, Wilde a iní.

Sacré-Cœur

Bazilika Sacré-Cœur je vyhľadávaným miestom turistov, umelcov, pseudo-umelcov a skutočných nádejných umelcov. Nachádza sa v najvyššie položenej časti Paríža - Montmartre. Ak sa vám pošťastí, stanete sa svedkom zimomravných gregoiránskych chorálov, ktoré sa tu spievajú od otvorenia baziliky začiatkom 20. storočia. Schody pred bazilikou sú jedny z najčastejšie fotených miest v Paríži. Na jednej strane poskytujú famózny výhľad, na strane druhej sú plne spomínaných aj umelcov; neraz uvidíte akrobatov, tanečníkov, maliarov a "kúzelníkov", ktorí sem prišli predviesť svoje umenie. Montmartre zároveň ukrýva znýmy Moulin Rouge a unikátne kaviarničky, v ktorých neraz popíjali a tvorili známi maliari a hudobníci; kedysi bol sídlom ateliérov Toulouse-Lautreca a francúzskych impresionistov.

Na záver len dodám, že o Paríži sa dá napísať celá kniha, ukrýva toľko unikátnych miest, že len ťažko sa mi zopár z nich podarilo zhrnúť do jedného článku. Pre mňa je ako droga, pociťujem neustálu túžbu vracať sa tam každý rok. Snáď sa mi to podarí aj tento. Bon voyage!

 

Páčil sa vám článok? Podporte ho v hlasovaní na pošli na vybrali.sme.sk

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…