Dobré noviny
Podľa sonického skrutkovača z Pána času vyrobia ovládače
SITA
SITA

Podľa sonického skrutkovača z Pána času vyrobia ovládače

Prístroj bude rozoznávať množstvo pohybov, na základe ktorých bude schopný vykonávať až 39 rôznych funkcií.

BRATISLAVA 28. júna - Pán času

Seriál Doctor Who, u nás známy aj ako Pán času, vysielali najprv v rokoch 1963 až 1989, no celosvetový fenomén sa z neho stal až po štarte modernej verzie v roku 2005.

Doktora hral vtedy už deviaty herec Christopher Eccleston. Zmeny hercov tvorcovia vysvetlili tým, že Doktor sa s každým úmrtím regeneruje do nového tela.

Vďaka novému seriálu sa preslávil napríklad scenárista Steven Moffat, ktorý sa postaral aj o scenár animovaného dobrodružného filmu Tintinove dobrodružstvá (2011) v réžii Stevena Spielberga alebo seriál Sherlock (2010) - mimoriadne úspešné nové televízne spracovanie príbehov Sherlocka Holmesa.

Svetoznámym sa tiež stal predstaviteľ Desiateho Doktora z rokov 2005 až 2010 David Tennant. Aktuálnym Jedenástym Doktorom je anglický herec Matt Smith. Podľa vzoru sonického skrutkovača Jedenásteho Doktora zo seriálu Pán času (2005) vyrobia diaľkové ovládače.

Budú fungovať na základe rozoznávania rôznych pohybov ruky a môžu vykonávať až 39 rôznych funkcií. Ovládač, ktorý bude možné použiť na televízie, iPod docky či DVD a Blu-ray prehrávače, vyrobí Wand Company, zatiaľ však nie je známe, kedy bude na trhu. Spoločnosť už predáva ovládač v tvare čarovného prútika Harryho Pottera.

V seriáli Doktor svoj sonický skrutkovač používa na množstvo činností, ako napríklad odomykanie dverí, ovládanie iných prístrojov či hľadanie mimozemského života.

Po prvý raz sa na obrazovke objavil v roku 1968 a Druhý Doktor v podaní Patricka Troughtona ho používal pravidelne, no po nástupe Tretieho Doktora (Jon Pertwee) postupne strácal na dôležitosti, až kým v roku 1982 nezmizol úplne. Vrátil sa v roku 2005, keď sa na obrazovky dostala nová verzia seriálu. V Pánovi času sa objavilo množstvo rôznych sonických skrutkovačov, pretože sa menili spolu so striedajúcimi sa Doktormi. Niekoľkokrát bol v rámci seriálového príbehu zničený, čo viedlo k vytvoreniu novšieho modelu.

Hlavnou postavou seriálu je excentrický humanoidný mimozemšťan z rasy Pánov času, ktorý si hovorí Doktor, a cestuje časom i priestorom v lodi zvanej TARDIS. Tá zvonku vyzerá ako stará policajná búdka, ale vnútri je obrovská. Na jeho cestách sa k nemu často pridávajú rôzni ľudia alebo ďalší mimozemšťania a spoločne zachraňujú Zem i vesmír.

Informácie pochádzajú z webstránky www.licensing.biz a archívu agentúry SITA.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…