Dobré noviny
Dostabu Mochoviec zafinancujú aj dva ruskú subjekty
TASR
TASR

Dostabu Mochoviec zafinancujú aj dva ruskú subjekty

Na financovaní dostavby 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce bude so Slovenskými elektrárňami (SE) spolupracovať Ruská exportná a poisťovacia agentúra (EXIAR) a Medzinárodná investičná banka (MIB), v ktorej má podiel aj Slovenská republika.

Atómová elektráreň Mochovce, ilustračné foto Foto: TASR/Ľudovít Drmlík

Bratislava 7. júna (TASR) - Na financovaní dostavby 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce bude so Slovenskými elektrárňami (SE) spolupracovať Ruská exportná a poisťovacia agentúra (EXIAR) a Medzinárodná investičná banka (MIB), v ktorej má podiel aj Slovenská republika. Oba subjekty dnes v Bratislave podpísali dokument o syndikovanom úvere vo výške 70 miliónov eur.

"Jedná sa o úver, ktorý pôjde na podporu aktivít ruskej spoločnosti Atomstrojexport, ktorá má dodať zariadenie pre tretí a štvrtý blok atómovej elektrárne v Mochovciach," informoval dnes na tlačovej konferencii v Bratislave štátny tajomník Ministerstva financií (MF) SR Vazil Hudák. Hlavným ručiteľom úveru bude EXIAR, pričom príspevok MIB bude tvoriť 20 miliónov eur z celkovej výšky úveru.

Okrem 70 miliónov eur od ruských finančných inštitúcií tajomník odhaduje, že na dostavbu elektrárne v Mochovciach bude ešte potrebné zazmluvniť ďalších 30 miliónov eur. V súvislosti s ich zabezpečením už prebiehajú rokovania s ďalšími subjektmi. "Zatiaľ je asi predčasné hovoriť, o ktoré ide, ale myslím si, že sa nám podarí nájsť dostatok kapitálu na to, aby sa to podarilo splatiť," dodal Hudák.

SE sú momentálne vo viac ako dvojročnom sklze s dostavbou tretieho a štvrtého reaktoru Mochoviec. Spoločnosť je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej väčšinovým akcionárom so 66-% podielom stala spoločnosť Enel. Zvyšných 34 % vlastní Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…