Dobré noviny
Popoluška, obľúbená česká herečka Libuše Šafránková má narodeniny
TASR
TASR

Popoluška, obľúbená česká herečka Libuše Šafránková má narodeniny

Česká divadelná a filmová herečka Libuše Šafránková je snáď všetkým slovenským divákom známa najmä ako Popoluška z filmovej rozprávky Tři oříšky pro Popelku (1973), ktorá bola v roku 2000 vyhlásená na medzinárodnom festivale detských filmov v moravskom Zlíne (ČR) za rozprávku storočia.

Libuše Šabránková ako Popoluška Foto: Yotube.com

Brno/Bratislava 7. júna (TASR) - Česká divadelná a filmová herečka Libuše Šafránková je snáď všetkým slovenským divákom známa najmä ako Popoluška z filmovej rozprávky Tři oříšky pro Popelku (1973), ktorá bola v roku 2000 vyhlásená na medzinárodnom festivale detských filmov v moravskom Zlíne (ČR) za rozprávku storočia.

Libuše Šafránková bude mať v piatok okrúhle narodeniny. Narodila sa v Brne 7. júna 1953. Od detstva chodila na dramatické krúžky a študovala na brnianskom konzervatóriu. Už počas štúdia účinkovala v Mahenovej činohre Štátneho divadla Brno a v roku 1971 si zahrala Barunku v štvordielnom filme Babička. Po ročnom pôsobení v pražskom divadle Za branou nastúpila v roku 1972 do pražského divadla Činoherní klub, kde pôsobila do roku 1990. Od 1. augusta 1992 do 31. júla 1994 bola sólistkou činohry pražského Národného divadla.

Diváckym úspechom bol film Kolja (1996), za ktorý získala Českého leva. Vo filme Báječná léta pod psa (1997) stvárnila zložitý charakter v rozpätí 30 rokov. Účinkovala aj vo filmovom debute slovenského režiséra Martina Mináča Všichni moji blízcí (1999). Známe a obľúbené sú aj rozprávky Princ a Večernice (1978), Soľ nad zlato (1982) a filmy Můj brácha má prima bráchu (1975), Jára Cimrman ležící, spící (1983), Vesničko má středisková (1985) alebo Obecná škola (1990). Okrem filmov si Libuše Šafránková zahrala aj v televíznych seriáloch, napríklad Cirkus Humberto (1988), Náhrdelník (1992), Četnické humoresky (1997), Nemocnice na kraji města - nové osudy (2008).

V roku 2004 získala Cenu Týtý.

Je manželkou známeho českého herca Josefa Abrháma. Spolu v roku 2005 vystupovali v diele Woodyho Allena Zahraj to znovu, Same na divadelnom festivale To najlepšie z humoru na českej scéne konanom v Pezinku (SR).

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…