Pracovné skúsenosti získané v zahraničí sú nezanedbateľnou výhodou
TASR
TASR

Pracovné skúsenosti získané v zahraničí sú nezanedbateľnou výhodou

Dopyt Slovákov po práci v cudzine, ako aj kapacita zahraničných zamestnávateľov dosahuje pred letnou sezónou vrchol.

Bratislava 30. mája (TASR) - Dopyt Slovákov po práci v cudzine, ako aj kapacita zahraničných zamestnávateľov dosahuje pred letnou sezónou vrchol. Možnosti však siahajú oveľa ďalej než po zber jahôd či obsluhu v taverne.

Ilustračné foto Foto: TASR/Svätopluk Písecký

"Kým v minulosti odchádzali za prácou predovšetkým manuálne pracujúci Slováci, v súčasnosti je už podiel "modrých a bielych golierov" 60:40. V poslednom období sa zvýšil dopyt zo strany stredného manažmentu na finančné pozície," hovorí Blanka Tomašková, senior konzultantka spoločnosti Adecco. "Ľudia si uvedomili, že v zahraničí sa dá nielen zarobiť, ale aj získať plnohodnotná pracovná skúsenosť v oblasti, ktorú vyštudovali."

Približne 70 % Slovákov pracujúcich v zahraničí sa po nejakom čase vráti späť na Slovensko. Z cieľových krajín je okrem bezprostredných susedov veľký záujem napríklad o Nórsko, arabské krajiny, Kanadu alebo Švajčiarsko.

Nie všetci uchádzači však majú šancu na úspech v cudzine. Bruna Beata Jakub, riaditeľka slovenskej pobočky Adecco, upozorňuje: "Stále u nás nie je samozrejmosťou ovládať aspoň základy cudzieho jazyka. Slováci sa tiež nevedia predstaviť. V životopise uvedú výpočet svojich zamestnaní, ale málokedy uvádzajú dosiahnuté ohodnotenie, úspechy a povýšenia, čo je dôležité najmä pri pozíciách s vyššou požadovanou kvalifikáciou."

Práca dostupnejšia v zahraničí

Práca v zahraničí je v súčasnosti dostupnejšia. Adecco tento týždeň spustilo službu Brána do sveta, pomocou ktorej sa uchádzači môžu prihlásiť na aktuálnu voľnú pracovnú pozíciu pobočiek Adecco vo svete. Nejde pritom o sezónne práce, ale o plnohodnotné manažérske aj remeselné pozície. Dostupné sú najmä ponuky v Európe, ale postupne pribúdajú aj štáty ako Austrália alebo Brazília. Agentúra spolupracuje výhradne len s overenými zamestnávateľmi.

Podľa šéfky agentúry je zahraničná pracovná skúsenosť vynikajúcou referenciou aj na domácom trhu práce. "Hovorí o zamestnancovi, že sa nebojí zmeny, je flexibilný, kozmopolitný, rozhodný a samostatný. Vie sa uplatniť a aplikovať nadobudnuté skúsenosti a prax aj v iných podmienkach," zdôrazňuje Bruna Beata Jakub. Svedčí o tom aj fakt, že iba hŕstka ľudí so zahraničnou skúsenosťou sa po návrate registruje na úrade práce. Vzhľadom na súčasné trendy Jakub predpokladá, že o niekoľko rokov už bude človek bez skúsenosti v cudzine skôr výnimkou.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…