Bojujte s pigmentovými škvrnami
SITA
SITA

Bojujte s pigmentovými škvrnami

Ponúkame vám päť rád, ako zatočiť s pigmentovými škvrnami.

BRATISLAVA 25. júna - Pigmentové škvrny sú kozmetický problém. Liečba ťažších porúch pigmentácie kože ale patrí do rúk lekárom. Ponúkame, tipy ako sa hnedým škvrnám vyhnúť a ako s nimi zabojovať, keď sa objavia.

Poruchy pigmentácie kože môžu sprevádzať niektoré kožné ochorenia alebo vznikať ako následok kožných zápalových zmien. Objavujú sa v podobe pieh, drobných hnedých plôšok na miestach ktoré boli vystavené slenčnému žiareniu alebo v podobe veľkých škvŕn.

Najčastejšie sa vyskytujú na tvári, krku a ramenách. Majú prevažne hnedé až sivohnedé sfarbenie. Príčinami vzniku porúch pigmentácie sú UV žiarenie, hormonálne vplyvy a genetická dispozícia. Ich vznik podporuje aj zvýšená hladina ženských pohlavných hormónov estrogénu a progesterónu. S tým úzko súvisí, že poruchy pigmentácie kože sa často objavujú v tehotenstve alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.

Základom liečby je vylúčenie príčiny, ktorá pigmentácie vyvoláva. Vonkajšia liečba sa zameriava na obmedzenie tvorby pigmentu a jeho ukladania v koži. Znamená to, že liečebné prípravky majú potláčať rast buniek, ktoré tvoria kožný pigment a umožňovať rovnomerné ukladanie pigmentu v pokožke. Podmienkou úspešnej liečby je však výrazné obmedzenie vystavenia kože slnečnému žiareniu a ochrana pokožky pred UV žiarením.

Rady, ako bojovať so škvrnami:

1. Používanie ochranných krémov je účinné ako prevencia Na vzniknuté škvrny treba používať prípravky s UV filtrami spolu s prípravkami, ktoré majú bieliace alebo zosvetľujúce účinky.

2. Bieliace účinky má kyselina azealová. Tlmí tvorbu melanínu a podporujú jeho rovnomernú distribúciu v pokožke, čím sa potláčajú ostré hranice medzi hyperpigmentovaným ložiskom a okolitou kožou. Pokožka ich dobre znáša.

3. Zosvetľujúce účinky má aj chemický peeling, pri ktorom sa odstráni povrchová vrstva kože, a tým aj melanínu. Peeling by mal robiť lekár, po zákroku sa treba vyhnúť slnečnému žiareniu. Zákrok môže spôsobiť podráždenie a zápal kože.

4. Na pigmentové škvrny pomáha aj intenzívne pulzné svetlo, metóda používaná na omladenie pokožky a odstránenie nežiaducich kozmetických chýb. Účinkuje však aj na pigmentové škvrny.

5. Poruchy pigmentácie odstraňuje aj niektoré lasery, ktorých lúče vychytávajú farebné prejavy a farba sa spáli. Ošetrené miesto sa hojí drobnou chrastičkou.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…