Dobré noviny
Bažant kinematograf oslavuje desiaty rok, premietne aj Dom
SITA
SITA

Bažant kinematograf oslavuje desiaty rok, premietne aj Dom

Tohtoročnú filmovú kolekciu autobusov tvorí pätica českých a slovenských celovečerných filmov, tentoraz z aktuálneho a minulého roka.

BRATISLAVA 25. júna - Bažant Kinematograf tento rok oslavuje desať rokov na cestách po slovenských mestách.

Dva známe pojazdné autobusy vyrazia 25. júna a do 10. septembra navštívia 35 miest. Divákom a diváčkam opäť privezú na námestia miest kvalitné a zároveň divácky obľúbené filmy.

Ako narodeninový darček k nim pribudne aj nový Kinematograf, ktorý od 13. júla do 18. augusta ponúkne atraktívny filmový program na bratislavskej Magio pláži.

Tohtoročnú filmovú kolekciu autobusov tvorí pätica českých a slovenských celovečerných filmov, tentoraz z aktuálneho a minulého roka. Do programu sú zaradené dva slovenské filmy, ktoré minulý rok úspešne reprezentovali Slovensko na prestížnych zahraničných filmových festivaloch a aj na Slovensku sa dočkali významných ocenení – každý z nich získal v apríli tohto roka šesť národných filmových cien Slnko v sieti 2012.

Film Dom režisérky Zuzany Liovej, ktorý reprezentoval Slovensko na medzinárodnom filmovom festivale Berlinale 2011 ako prvý slovenský film za posledných 20 rokov, je intímnou drámou vzťahu otca a dcéry, v ktorej sa stretávajú sny rôznych generácií. Generácie a spoločenské komunity sa stretávajú aj vo filme Cigán uznávaného slovenského režiséra Martina Šulíka. Film svoju cestu začal svetovou premiérou na festivale v Karlových Varoch, kde získal štyri ocenenia vrátane zvláštnej ceny poroty a zvláštneho uznania pre Janka Mižigára, predstaviteľa hlavnej postavy filmu Adama.

Českú kinematografiu v programe Bažant Kinematografu tento rok zastupujú dve tradičné mená a jeden nováčik. Nevinnosť režiséra Jana Hřebejka sleduje cestu z vrcholu na úplné dno uznávaného lekára, poriadneho otca a manžela, ktorý čelí obvineniu z ťažkého zločinu. Alice Nellis nás v originálnej komédii Perfect Days zoznámi so štyridsiatničkou Erikou, ktorá má v živote všetko, akurát ešte naozaj nestihla dospieť.

Novým objavom českej filmovej scény je Richard Řehořek. Len vo veku 24 rokov nakrútil svoj už druhý celovečerný film Czech Made Man, v ktorom sa s nadhľadom a bez servítky pozerá na obdobie posledných dvadsiatich rokov v porevolučnom Česku. Predfilmami budú tento rok snímky dvoch talentovaných slovenských animátoriek Ivany Laučíkovej Zajacovej a Michaely Čopíkovej. Agentúru SITA informovala koordinátorka projektu Ľubica Orechovská.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…