Bažant kinematograf oslavuje desiaty rok, premietne aj Dom
SITA
SITA

Bažant kinematograf oslavuje desiaty rok, premietne aj Dom

Tohtoročnú filmovú kolekciu autobusov tvorí pätica českých a slovenských celovečerných filmov, tentoraz z aktuálneho a minulého roka.

BRATISLAVA 25. júna - Bažant Kinematograf tento rok oslavuje desať rokov na cestách po slovenských mestách.

Dva známe pojazdné autobusy vyrazia 25. júna a do 10. septembra navštívia 35 miest. Divákom a diváčkam opäť privezú na námestia miest kvalitné a zároveň divácky obľúbené filmy.

Ako narodeninový darček k nim pribudne aj nový Kinematograf, ktorý od 13. júla do 18. augusta ponúkne atraktívny filmový program na bratislavskej Magio pláži.

Tohtoročnú filmovú kolekciu autobusov tvorí pätica českých a slovenských celovečerných filmov, tentoraz z aktuálneho a minulého roka. Do programu sú zaradené dva slovenské filmy, ktoré minulý rok úspešne reprezentovali Slovensko na prestížnych zahraničných filmových festivaloch a aj na Slovensku sa dočkali významných ocenení – každý z nich získal v apríli tohto roka šesť národných filmových cien Slnko v sieti 2012.

Film Dom režisérky Zuzany Liovej, ktorý reprezentoval Slovensko na medzinárodnom filmovom festivale Berlinale 2011 ako prvý slovenský film za posledných 20 rokov, je intímnou drámou vzťahu otca a dcéry, v ktorej sa stretávajú sny rôznych generácií. Generácie a spoločenské komunity sa stretávajú aj vo filme Cigán uznávaného slovenského režiséra Martina Šulíka. Film svoju cestu začal svetovou premiérou na festivale v Karlových Varoch, kde získal štyri ocenenia vrátane zvláštnej ceny poroty a zvláštneho uznania pre Janka Mižigára, predstaviteľa hlavnej postavy filmu Adama.

Českú kinematografiu v programe Bažant Kinematografu tento rok zastupujú dve tradičné mená a jeden nováčik. Nevinnosť režiséra Jana Hřebejka sleduje cestu z vrcholu na úplné dno uznávaného lekára, poriadneho otca a manžela, ktorý čelí obvineniu z ťažkého zločinu. Alice Nellis nás v originálnej komédii Perfect Days zoznámi so štyridsiatničkou Erikou, ktorá má v živote všetko, akurát ešte naozaj nestihla dospieť.

Novým objavom českej filmovej scény je Richard Řehořek. Len vo veku 24 rokov nakrútil svoj už druhý celovečerný film Czech Made Man, v ktorom sa s nadhľadom a bez servítky pozerá na obdobie posledných dvadsiatich rokov v porevolučnom Česku. Predfilmami budú tento rok snímky dvoch talentovaných slovenských animátoriek Ivany Laučíkovej Zajacovej a Michaely Čopíkovej. Agentúru SITA informovala koordinátorka projektu Ľubica Orechovská.

Už ste čítali?

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…