Slováci si vedia pomáhať: V Košiciach otvorili obchod, ktorý svoj zisk každý mesiac venuje ľuďom, ktorí to potrebujú
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Slováci si vedia pomáhať: V Košiciach otvorili obchod, ktorý svoj zisk každý mesiac venuje ľuďom, ktorí to potrebujú

Veľkolepé otvorenie nového obchodu zažila metropola východu. Predajňa ponúka širokú škálu tovaru za symbolické ceny. V Charity shope je vítaný každý. Zarobené peniažky poputujú na pomoc tým, ktorí to potrebujú. Pomáhať sa predsa patrí!

— Foto: Facebook/Charity shop Košice

KOŠICE 3. novembra - V zahraničí to nie je novinka ani žiadna neznáma vec. Obchodov, ktoré ponúkajú tovar za symbolické sumy je napríklad v Anglicku nespočetne veľa. Slovensko je v tomto smere zatiaľ iba v plienkach. Charity shopov u nás dokážete spočítať na jednej ruke. Na východe, konkrétne v Prešove vznikol prvý a po nejakej dobe sa pridávajú aj Košice. Tento týždeň, konkrétne vo štvrtok zažila predajňa veľkolepé otvorenie.

Foto: Facebook/Charity shop Košice

Charity shop v Košiciach zastrešuje občianske združenie S nami druhým. Ide o združenie, ktoré tvoria prevažne sociálni pracovníci. Tí buď individuálne, alebo na základe svojej práce pomáhajú tým, ktorí to potrebujú. Dobrí ľudia sa teda spojili, založili občianske združenia a pred tromi rokmi im prvýkrát skrsla myšlienka, založiť charitatívny shop v Košiciach. Nejakú dobu to trvalo, no nevzdali sa a dnes obchod s otvorenými dverami víta svojich zákazníkov.

Fungovanie Charity shopu

Do tejto špeciálnej predajne môže zavítať ktokoľvek. Nie je určená len pre ľudí nachádzajúcich sa v nepriaznivej sociálnej situácii. Fungujú tu pravidlá, ktoré platia bez výnimky pre všetkých. Stanovené sumy sú minimálne a najmä symbolické. Nie je však nikde napísané, že nemôžete v obchode nechať viac ako stojí váš nákup. Pôjde o vaše rozhodnutie.

Foto: Facebook/Charity shop Košice

Úprimná pomoc tým, ktorí to potrebujú

Ak by si niekto myslel, že na predaji sa zarába, veľmi sa mýli. Vyzbierané peniaze sú totiž určené pre tých, ktorí to naozaj potrebujú. Každý mesiac sa zarobené peniažky pošlú vopred vybranej a preverenej rodine alebo jednotlivcovi podľa potrieb. Aby nedošlo k zneužitiu a vždy sa postupovalo podľa overených informácií, občianske združenie oslovilo nadáciu Úsmev ako dar, ktorá poskytne pravdivé informácie o tej danej rodine či jednotlivcovi, ktorému peniažky poputujú. Pred tým však musí vybraný kandidát s pomocou súhlasiť. Ako však združenie informovalo, pomôcť môžu aj mimo nadácie. V prípade, že by ich niekto o pomoc požiadal a preukáže sa, že naozaj potrebuje pomocnú ruku, neexistuje žiadny problém realizácie.

Foto: Facebook/Charity shop Košice


Pomôžu aj tí, ktorí do Charity shopu veci na predaj prinesú. „Prostredníctvom charity nám ľudia často dávajú aj veľmi pekné zachovalé, často nové alebo značkové veci,“ prezradila Zlatica Hejlová z občianskeho združenia. Pokračovať bude aj mobilný zber. Či sa človek rozhodne pre prvý alebo druhý spôsob darovania, je potrebné kontaktovať združenie. Charity shop prijíma oblečenie, topánky, posteľné prádlo, uteráky, hračky, detskú výbavičku, doplnky, veci potrebné v domácnosti, drogériu a mnoho iných. 

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…