Dobré noviny
Ben Kingsley sa na Art Film Feste podelil o svoje city
SITA
SITA

Ben Kingsley sa na Art Film Feste podelil o svoje city

Oscarového herca čaká na filmovom festivale vlastná mosadzná tabuľka, ktorú pripevní na most vo Festivalovom parku.

TRENČIANSKE TEPLICE 22. júna - Oscarový herec Sir Ben Kingsley je v Trenčianskych Tepliciach.

Do dejiska 20. ročníka Art Film Festu zavítal už vo štvrtok vo večerných hodinách.

V piatok popoludní osobne uviedol prednášku Master Class, na ktorej predstavil svoj pohľad na herecké umenie.

„Ako vidíte, nemám žiadne poznámky, nepripravil som si ani slovo. Ale podelím sa s vami o to, čo cítim,“ povedal Kingsley na úvod prednášky, na ktorej ho privítal riaditeľ podujatia Peter Nágel.

„Prečo pravidelne mením masku? Prečo si pravidelne navodzujem šoky z nakrúcania?“ opýtal sa na začiatku.

„Myslím, že dôvod možno hľadať v minulosti. Keď sme ešte žili v kmeňoch. Keď sa zotmelo, nik nevedel, či slnko vyjde na ďalší deň. A kto previedol kmeň cez noc? Rozprávač príbehov. Bol to liečiteľ. Bol to šaman. Bol to kňaz. Dal nádej, že slnko vyjde. Dnes vám objasním, aká je moja pozícia v kmeni. Prečo potrebujeme príbehy,“ vysvetlil tému svojej prednášky.

Za Sexy beštiu získal ocenenia

Po Master Class Kingsley v Kinostane v Trenčianskych Tepliciach osobne uviedol film Sexy Beštia (2000) režiséra Jonathana Glazera, v ktorom si zahral gangstra Dona, psychicky narušeného zločinca.

Kingsley za stvárnenie tejto úlohy získal Európsku filmovú cenu, Britskú nezávislú filmovú cenu a bol nominovaný na Oscara aj Zlatý glóbus.

V sobotu po 15:00 si herec prevezme ocenenie Hercova misia. Vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach vlastnoručne pripevní mosadznú tabuľku so svojím menom.

O 16:00 sa s festivalovými návštevníkmi stretne v Kinostane na premietaní filmu Hugo a jeho veľký objav (2011). V tejto snímke režiséra Martina Scorseseho si Kingsley zahral slávneho Georgesa Méliesa.

Preslávil ho Gándhí

Sir Ben Kingsley, občianskym menom Krishna Pandit Bhanji, sa preslávil postavou Mahátmu Gándhího vo filme Gándhi (1982), za ktorú si vyslúžil Oscara.

Herec za túto rolu dostal aj cenu BAFTA, Zlatý glóbus a ceny filmových kritikov z Kansasu, Londýna, Los Angeles i New Yorku. Na Oscara a Zlatý glóbus ho nominovali za úlohy v snímkach Bugsy (1991), Sexy beštia (2000) a Dom z piesku a hmly (2003).

Nomináciu na Zlatý glóbus si vyslúžil aj za úlohu Simona Wiesenthala v televíznom filme Murderers Among Us: The Simon Wiesenthal Story (1989), ďalšiu za stvárnenie Otta Franka v televíznom životopisnom filme Anne Frank: The Whole Story (2011) a za rolu Hermana Tarnowera v televíznom filme Mrs. Harris (2005). Šesťdesiatosemročného Kingsleyho tiež štyrikrát nominovali na cenu Emmy a v roku 1983 dostal Zlatý glóbus v hereckej kategórii Nová hviezda filmu.

Medzi ďalšie filmy, v ktorých si Kingsley zahral, patria snímky Sliediči (1992), Schindlerov zoznam (1993), Dave (1993), Mutant (1995), Honba na Šakala (1997), Oliver Twist (2005), Nabiť a zabiť (2006), Umierajúce zviera (2008), Princ z Perzie: Piesky času (2010) či Prekliaty ostrov (2010).

Jeho hlas zaznel v snímke A.I. Umelá inteligencia (2001) režiséra Stevena Spielberga. Herca, ktorý má od roku 2010 svoju hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy, môžu fanúšikovia v súčasnosti vidieť v komédii Diktátor (2012) po boku Sachu Barona Cohena.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…