Dobré noviny
Novorodenecké oddelenie v Komárne dostalo nové monitory dychu
TASR
TASR

Novorodenecké oddelenie v Komárne dostalo nové monitory dychu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR - Jakub Kotian

Rodičia novorodencov si môžu monitor dychu aj požičať priamo v nemocnici a môžu ho používať aj doma.

Komárno 14. októbra (TASR) - Všeobecná nemocnica Komárno dostala päť nových monitorov dychu pre novorodencov od Nadácie Križovatka. Nemocnica spolupracuje s nadáciou viac ako deväť rokov, pričom zariadenie dostala v rámci nadačného projektu "Mamička, dýcham". Informovala o tom Alžbeta Sivá, tlačová hovorkyňa spoločnosti Agel SK, ktorá nemocnicu riadi.

Rodičia novorodencov si môžu monitor dychu aj požičať priamo v nemocnici a môžu ho používať aj doma. "Posolstvom nadačného projektu je vybaviť slovenské nemocnice a ich pôrodnícke a novorodenecké oddelenia monitormi dychu," uviedla Sivá.

Poukázala, že náhle úmrtie dieťaťa je treťou najčastejšou príčinou úmrtí dojčiat. "Predchádzajú mu len vrodené vývojové chyby, nezlučiteľné so životom a infekcie. Syndróm náhleho úmrtia (SIDS) je tichá, neohlásená smrť dieťaťa, ktoré sa javí ako zdravé. Výskyt syndrómu sa v súčasnosti nedá predpokladať," doplnila.

Monitor dychu sníma a monitoruje dych novorodenca. "Ak sa dýchanie zastaví na viac ako 20 sekúnd, alebo sa frekvencia dychu zníži pod hranicu desiatich dychov za jednu minútu, spustí sa zvuková a svetelná signalizácia monitoru. Samotný monitor dychu nedokáže zabrániť vzniku respiračných problémov, upozorní však na problém a tým môže dieťatko zachrániť," opísala Sivá.

Riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška ďakuje za monitory, ktoré môžu pomôcť v záchrane detských životov. "Monitor dychu je zvlášť dôležitý u takzvaných rizikových bábätiek, ktoré sa narodili predčasne. Používať ho samozrejme budeme rovnako aj pre novorodeniatka bez akýchkoľvek zdravotných ťažkostí a komplikácií," hovorí Jaška.

Novorodenecké oddelenie je zriadené v rámci gynekologicko–pôrodníckeho oddelenia, ktoré zabezpečuje základnú starostlivosť o fyziologických novorodencov a o novorodencov s miernymi poruchami popôrodnej adaptácie. Na oddelení je zriadený systém takzvaného rooming in, ktorého základom je spôsob ošetrovania dieťaťa matkou. Výhodou tohto systému je, že dieťa je od prvej chvíle spolu s matkou.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…