Dobré noviny
Päť rád, ako nepribrať, keď skončíte s fajčením
SITA
SITA

Päť rád, ako nepribrať, keď skončíte s fajčením

Veľa ľudí, predovšetkým žien, nechce skončiť s cigaretami v strachu o svoju hmotnosť. Poradíme vám, ako na to bez zbytočných kíl navyše.

BRATISLAVA 22. júna - Mnohí fajčiari odhodlaní skoncovať s týmto zlozvykom sa boja, že keď zahodia poslednú cigaretu, tak začnú priberať. Nikotín má množstvo škodlivých vlastností, ale bohužiaľ pre fajčiarov aj mierne pozitíva: zmierňuje chuť k jedlu a spomaľuje ukladanie tukov. Následkom tohto viacerým ľuďom, ktorí prestanú fajčiť, začne stúpať váha. Disciplinovanosťou sa ale dá zvládnuť aj tento problém.

1. Žuvačka pomáha

Ešte predtým ako prestanete fajčiť, obmedzte konzumáciu kávy, čierneho čaju a alkoholu. Nachystanú majte niktínovú žuvačku alebo náplaste. V čase, keď ste mávali chuť na cigaretu si vezmite žuvačku alebo už majte nalepenú náplasť. Pomôžu odolať chuti na cigaretu aj chuti na jedlo ako náhradu cigarety.

2. Športujte pravidelne

Začnite sa pravidelne hýbať. Cvičením posilníte svaly a čím viac svalovej hmoty budete mať, tým rýchlejšie bude vaše telo spaľovať kalórie a to dokonca aj počas odpočinku. Zlepší sa vám navyše fyzická kondícia.

3. Pozor na stravu

Snažte sa denne skonzumovať čo najviac ovocia a zeleniny. Pripravujte si nízkalorické ľahké jedlá, jedzte nesmotanové jogurty, netučné syry, hydinové biele mäso. Zabudnite na sladkosti s vysokým obsahom tuku a cukru. Začnite užívať jód a chróm, ktoré pôsobia ako spaľovače tuku. .

4. Nezabudnite na vitamíny

Odvykanie od fajčenia často sprevádza nespavosť, úzkosť a unava. Vyhnete sa im tým, že organizmu doprajete horčík. Jedzte teda celozrné obilniny, morské ryby a plody. Podráždenosti sa vyhnete, ak telu doprajete dostatok železa. Skúste jesť teda pečeň alebo vaječné žĺtky.

5. Preč so zlou náladou

Ak telu chýba serotonín, inak nazývaný aj hormón šťastia, tak si začne pýtať sladkosti. Obmedzte sladkosti, ale jedzte cestoviny a ryžu. Polysacharidy z nich zaručia, že nebudete mať zlú náladu a s tým spojenú chuť na sladkosti.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…