Študenti mapovali ľudové staviteľstvo v obciach hontianskeho regiónu
TASR
TASR

Študenti mapovali ľudové staviteľstvo v obciach hontianskeho regiónu

Ich úlohou bolo spoznávať a dokumentovať pôvodné historické domy, najmä ak sa zachovali aj spolu s celými hospodárskymi stavbami, ako pajta, stodola či sýpka.

Banská Štiavnica — Foto: TASR/Jana Vodnáková

Banská Štiavnica 8. októbra (TASR) - Plnohodnotne zdokumentovať 12 komplexov ľudového staviteľstva a zmonitorovať stav zachovanosti historickej zástavby v obciach Beluj, Prenčov a Svätý Anton v okrese Banská Štiavnica, sa podarilo študentom v rámci tohtoročnej Jesennej univerzity architektúry. Pracovný študentský seminár už pravidelne organizujú odborníci z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave a jej Vedeckovýskumného a vzdelávacieho centra v Banskej Štiavnici.

Ako pre TASR priblížila koordinátorka workshopu Katarína Vošková, na seminári v obciach hontianskeho regiónu sa zúčastnilo 24 študentov fakulty architektúry, geodézie i histórie umenia. Ich úlohou bolo spoznávať a dokumentovať pôvodné historické domy, najmä ak sa zachovali aj spolu s celými hospodárskymi stavbami, ako pajta, stodola či sýpka. Témou celého workshopu bola ľudová architektúra.

"Účastníci workshopu odviedli množstvo kvalitnej práce v teréne aj mimo neho, ktorá sa týkala architektonickej, kunsthistorickej a geodetickej dokumentácie vybraných objektov ľudového staviteľstva v spomínaných obciach," podotkla Vošková. K úspešnému výsledku boli podľa jej slov inšpirovaní aj teoretickými prednáškami z oblasti etnológie, architektúry a pamiatkových hodnôt, histórie umenia či z oblasti tradičných stavebných technológií.

Výsledky týždňovej dokumentácie študentov boli na záver prezentované na výstave v priestoroch Vzdelávacieho a vedeckovýskumného centra v Banskej Štiavnici. Výstavu tvorilo 22 posterov s plnohodnotnými zameraniami a fotodokumentáciou.

Podujatie malo podľa Voškovej za cieľ vzbudiť záujem u študentov o problematiku záchrany a ochrany kultúrneho dedičstva a poskytnúť im nadstavbové vedomosti oproti štandardu, akému sa im dostane v rámci štúdia – špeciálne na tému ľudovej architektúry a ľudového staviteľstva.

"Na druhej strane, kvalitné výstupy - zamerania a dokumentácia budov, ktoré zamerali počas týždňového workshopu, môžu poslúžiť obciam pri spoznávaní ich histórie, či pri budúcej reálnej obnove jednotlivých zameraných pamiatok," dodala Vošková a zároveň ocenila aj prístup starostiek obcí, ich porozumenie a aktívnu pomoc pri organizovaní terénnych výskumov.

Podujatie sa konalo vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR v rámci ARCH+A days a Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…