Dobré noviny
Hubárska sezóna je tu! Nebojte sa viac jedovatých hríbov. Takto ich ľahko rozoznáte
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Hubárska sezóna je tu! Nebojte sa viac jedovatých hríbov. Takto ich ľahko rozoznáte

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Wallpapers-fenix.eu

Aj skúsený hubár sa môže pomýliť, no následky často bývajú fatálne. Ak obľubujete huby a ich zber, máme pre vás tip, ako mať istotu v tom, čo zbierate.

PRAHA 2. októbra - Hubárov vidieť v poslednom čase na všetkých vychýrených miestach, kde zvyknú rásť hríby. Hubárska sezóna je totiž tu, no ak si nechciete domov priniesť aj nežiadaný jedovatý úlovok, mali by ste sa okrem skúseností a doterajších vedomostí vyzbrojiť ešte niečím navyše. Ťažký atlas húb však so sebou do lesa nosiť nemusíte, stačí mať pri sebe inteligentný telefón. Vďaka aplikácii Na houby by sa vám už nemalo stať, že si namiesto známych hríbov omylom prinesiete kôpku tých toxických.

Praktický pomocník

Každý rok sa vyskytnú prípady, keď lekári ratujú niekoho, kto skonzumoval jedovaté huby, a to aj preto, že niektoré sa až priveľmi podobajú na tie jedlé. Ak nechcete riskovať otravu, nemali by ste sa zakaždým spoliehať len na svoje skúsenosti či intuíciu. Ako sa totiž hovorí - aj majster tesár sa utne. Českí vedci preto vymysleli praktickú aplikáciu, ktorá bude počas hubárskej sezóny veľkým hitom a ešte väčším pomocníkom.

Viac ako 200 druhov húb a možnosť okamžitého rozpoznávania len na základe jedinej fotografie. Aj toto ponúka aplikácia Na houby, na ktorej spolupracoval aj renomovaný mykológ Martin Kříž.

Foto: Google Play

Vďaka tejto aplikácii si môžete prezerať atlas, v ktorom sa nachádzajú známe huby, alebo jednoducho zapnúť funkciu rozpoznávania. V tomto prípade namierite objektív fotoaparátu na vašom mobilnom zariadení na hríb, ktorý sa chystáte odtrhnúť a odošlete do systému. Ten vyhodnotí, či ide o jedlý, nejedlý, alebo dokonca jedovatý hríb. Aplikácia je dostupná na Google Play, a to zadarmo.

Autori aplikácie ju plánujú aj naďalej zdokonaľovať, stopercentne sa preto na funkciu rozpoznávania ešte nespoliehajte. Radšej si po jeho identifikácii hríb poriadne porovnajte aj s atlasom, ktorý aplikácia obsahuje. Skúseným hubárom však môže funkcia rozpoznávania veľmi jasne potvrdiť ich domnienku.

Už ste čítali?