Dobré noviny
Pod Tatrami vzniká ekologická dedinka. Slováci v nej vysadia 20-tisíc stromov a bývať budú v domoch z hliny
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Pod Tatrami vzniká ekologická dedinka. Slováci v nej vysadia 20-tisíc stromov a bývať budú v domoch z hliny

Vizuál Zariadenia lesnej pedagogiky v Krásnych Sadoch.
Vizuál Zariadenia lesnej pedagogiky v Krásnych Sadoch. — Foto: YouTube/Krasne Sady

Túžba Slovákov žiť čo najbližšie k prírode a výhradne ekologickým spôsobom naberá na obrátkach. Pod Tatrami preto vzniká unikátne miesto, ktoré je dokonalým únikom z uponáhľaného sveta.

POPRAD 20. septembra - Späť k prírode. Aj takto by sa dalo charakterizovať to, čo vzniká pod Tatrami, teda unikátny stavebný projekt Krásne Sady, ktorý je jediný svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v jeho okolí. Ekologická dedinka, ktorá v našej krajine vyrastie, zabezpečí ľuďom bývanie na veľkorysom pozemku, v harmónii s prírodou a dostupnosťou zdravých a kvalitných potravín. Krásne Sady sú približne 100-hektárovým územím, ktoré je súčasťou obce Mlynica.

Len ekologicky

V súčasnosti narastá túžba ľudí po živote v lone prírody, ďaleko od ruchu veľkých miest, kde si navyše vedia dopestovať vlastné potraviny a ich deti trávia väčšinu času vonku na dvore. Niečo podobné funguje na mieste s názvom Zaježová, kde už vznikla komunita ľudí, ktorí nechcú žiť konzumným spôsobom, a teraz má vzniknúť ďalšia ekologická dedina, a to rovno pod majestátnymi Tatrami.

Ako informuje webový portál projektu, každý pozemok bude mať rozlohu minimálne jeden hektár. „Takáto dostatočne veľká plocha jej majiteľovi umožní, aby jeho nový životný priestor spĺňal viacero funkcií. Aby okrem domu mal miesto aj na vytvorenie zeleninovej a bylinkovej záhrady, ovocného sadu, jazierka a malého lesíka,“ informujú autori projektu.

Zjednodušene povedané, noví majitelia si budú vytvárať malé jazierka, ale aj sadiť stromy, takže prírode v podstate vrátia to, čo jej zástavbou zoberú. No ani tá nebude tak celkom obyčajná. Pri stavbe domov sa budú môcť použiť len prírodné materiály, čo je zároveň podmienkou stavby v Krásnych Sadoch. Domy budú z hliny, slamy či dreva a okolo nich sa plánuje vysadiť až 20-tisíc stromov.

Celkový vizuál Krásnych Sadov.
Celkový vizuál Krásnych Sadov. Foto: Krásne Sady

Domy budú určené na trvalé bývanie, takže nepôjde takmer o žiadne rekreačné chatky, kam by si vystresovaní ľudia išli cez víkend oddýchnuť. Podstatou je bývať a žiť alternatívnejším spôsobom, sebestačnejšie a v blízkosti prírody. „Krásne Sady je projekt pre všetkých, ktorí myslia dopredu – na budúcnosť svojich detí i na budúcnosť planéty,“ konštatujú autori projektu.

Už ste čítali?