Dobré noviny
Naozaj musíme počas búrky vypínať mobily? Slovenský klimatológ vysvetlil jeden z najväčších mýtov
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Naozaj musíme počas búrky vypínať mobily? Slovenský klimatológ vysvetlil jeden z najväčších mýtov

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Aj keď sa spájajú najmä s letom, neznamená to, že sa nemôžu vyskytnúť i na jeseň. Pred prípadnými búrkami tak musíme byť stále opatrní, no naozaj treba počas nich vypínať všetky elektronické zariadenia?

BRATISLAVA 4. septembra - Ak sa ozve v septembri hrom, bude v zime zaviaty každý strom. Takto znie jedna za pranostík, ktoré sa týkajú búrok v septembri. Ak sa počas tohto mesiaca vyskytnú, vraj možno rátať s množstvom snehu v zime a možno aj na jar.

Ani v septembri nie sú výnimočné

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), síce búrky patria k letu, no v našich zemepisných šírkach ich môžeme registrovať už od apríla až do konca septembra.

To je zároveň obdobie, keď ľudia využívajú posledné dni na výlety či túry a keď sa ešte v mestách pri túžbe posedenia s priateľmi nemusia schovávať do útrob reštaurácií. Ak by však predsa len prišla búrka, je potrebné riadiť sa jasnými pravidlami.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Public Domain Pictures

To, ako sa počas búrky zachovať, sa učíme už na základnej škole, no mnoho ľudí na to v dospelosti zabúda. Zrazu si nevieme spomenúť, ako sa zachovať, keď nás búrka zastihne na kopci, v prírode, pri prechádzaní mestom so zapnutým telefónom a dáždnikom v ruke alebo v aute.

Ak sa rozhodnete tento mesiac ešte využiť na potulky prírodou, nezabúdajte počas toho neustále sledovať vývoj počasia. Hlavne na horách sa môže zmeniť v priebehu chvíľky. Pred túrou si aj tak pozrite predpoveď počasia a vyrazte na ňu skoro ráno. Z hrebeňov a vrcholov hôr treba pred príchodom búrky včas zostúpiť do doliny. Na hrebeňoch hôr by si mal turista čupnúť na nevodivý materiál ako ruksak, karimatku či pršiplášť. V lese by ste sa mali zdržiavať čo najďalej od stromov.

Dáždniky schovajte

Vo všeobecnosti, bez ohľadu na to, či ste na túre, alebo v meste, platí, že počas búrky nenoste nad úrovňou hlavy kovové predmety, napríklad dáždnik, pretože tie indikujú elektrický výboj. „Najčastejšie dochádza u nás k úrazom človeka v súvislosti s elektrickými výbojmi, teda bleskami,“ cituje portál vysetrenie.zoznam.sk klimatológa Milana Lapina.

Lapin zároveň uviedol, že doteraz nebolo dokázané, aby zapnutý telefón či rozhlasový prijímač zvýšil riziko zásahu bleskom. Vypnúť sa však odporúčajú na vyvýšených miestach.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: flickr.com/Garry Knight

Rady meteorológov či záchranárov sa pri tomto niekedy rozchádzajú. Kým niektorí odporúčajú telefón jednoznačne vypnúť, podľa záchranára Romana Švandu je to tým najhorším, čo môže človek urobiť. V prípade nebezpečenstva sa totiž úplne odstrihnete od možnosti privolať si pomoc. Povedal to pre regionálne periodikum My Mikuláš. Ak to však nie je nutné, z mobilu počas búrky aspoň netelefonujte.

Čo sa týka auta, ktoré funguje ako Faradayova klietka, ani tu nie ste tak celkom v bezpečí. Nemôžete sa v ňom dotýkať vodivých predmetov a v bezpečí nie ste ani v prípade silných pozitívnych či guľových bleskov.

Podstatné je nebyť počas búrky najvyšším objektom na mieste, kde sa nachádzate, a ani počas nej neutekať. No vo všeobecnosti platí tá najjednoduchšia rada - keď vidíte, že sa búrka blíži alebo všetko nasvedčuje tomu, že vypukne, nevyčkávajte, ale choďte sa schovať na bezpečné miesto.

Už ste čítali?