Dobré noviny
Prehistorické korytnačky sa otrávili počas sexu
SITA
SITA

Prehistorické korytnačky sa otrávili počas sexu

Fosílie korytnačiek predstavujú kopulujúce páry, ktoré sa zrejme otrávili toxickými plynmi vo vode.

BRATISLAVA 20. júna - Nemeckí vedci dokázali, že dvojice fosilizovaných korytnačiek z náleziska Grube Messel predstavujú naozaj kopulujúce páry.

Ide zatiaľ o jediné známe fosílie páriacich sa stavovcov. Tím Waltera Joycea z Eberhard Karls Universität Tübingen o tom informoval v časopise Biology Letters.

V uplynulých 30 rokoch objavili paleontológovia na spomínanom nálezisku neďaleko nemeckej dediny Messel celkovo deväť párov korytnačiek druhu Allaeochelys crassesculpta, ktoré žili pred približne 47 miliónmi rokov. U väčšiny párov boli jedince vo vzájomnom kontakte, vo zvyšných prípadoch neboli od seba ďalej než 30 centimetrov.

Podľa Joycea a jeho kolegov korytnačky zomreli počas párenia vo vode, keď sa otrávili toxickými plynmi vychádzajúcimi z dna.

"Poznáme takéto prípady aj v súčasnosti, deje sa to napríklad v niektorých vulkanických jazerách vo východnej Afrike. Vždy raz za niekoľko sto rokov dôjde v týchto jazerách k náhlemu uvoľneniu oxidu uhličitého, ktorý otrávi všetko živé v okolí," vysvetlil Joyce, ktorého tímu sa podarilo potvrdiť hypotézu, že šlo naozaj o páriace sa korytnačky.

"Odborníci už dlhšie uvažovali, že tie korytnačky zomreli počas párenia, ale nevedeli to dokázať. Nám sa však podarilo jasne preukázať, že každá dvojica sa skladá zo samca a samice a nie napríklad z dvoch samcov, ktorí zomreli počas vzájomného súboja. Navyše ich zadky sú vždy otočené oproti sebe a v dvoch prípadoch majú aj chvosty v takej pozícii, ako keď sa pária. To je pre nás dostatočný dôkaz," dodal Joyce.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk

Už ste čítali?