Dobré noviny
V stredu si svet pripomína Svetový deň utečencov
SITA
SITA

V stredu si svet pripomína Svetový deň utečencov

Väčšina žiadateľov o azyl na Slovensku nemá osobné doklady, migranti radi o sebe tvrdia, že sú maloletí, čo im zaručuje ochranu.

HUMENNÉ 20. júna – V stredu si pripomíname Svetový deň utečencov.

Na Slovensku je jediný Záchytný tábor Migračného úradu Ministerstva vnútra SR pre žiadateľov o azyl v bývalých kasárňach v Humennom, kde migranti prežívajú prvé týždne svojho pobytu na území Slovenska.

Umiestnený je v ňom každý cudzinec počas azylovej procedúry.

Aby sa predišlo obrovským vlnám migrantov v jednotlivých krajinách, vznikol program presídlenia do tretích krajín, ktorý sa zabezpečuje tiež v humenskom tábore.

Zariadenie tak slúži aj na humanitárny transfer utečencov, ktorí pobudnú v záchytnom tábore istý čas a potom sú presídlení do tretej krajiny.

Obom skupinám poskytuje migračný úrad počas ich pobytu v záchytnom tábore komplexný servis, ubytovanie, stravu a základné hygienické potreby. Sociálnu a zdravotnú starostlivosť zabezpečuje a hradí Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v spolupráci s tretím sektorom.

Zariadenie v Humennom je špecifické tým, že tu prebieha karanténa, čo je vstupný filter na zachytenie infekčných chorôb. Je to uzavretý tábor, kde migranti nemôžu svojvoľne prichádzať a odchádzať. Momentálne sa tam nachádza do 50 žiadateľov o azyl. Kapacita zariadenia je 600 osôb.

Umožňuje prijímať aj skupiny migrantov, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu pri prechode cez Slovensko.

Rôzne mentality, rôzne kultúry

V humenskom zariadení poskytuje sociálnu, právnu a psychologickú pomoc čakateľom na azyl občianske združenie Spoločnosť ľudí dobrej vôle.

Ako uviedla pre agentúru SITA jej prezidentka Iveta Liberková, od roku 1996 sa venujú aj migrantom

„Sú tam rôzne mentality, rôzne kultúry. Stretávajú sa tu aj ľudia, ktorí pochádzajú z krajín, medzi ktorými prebiehajú boje. Preto sú rozdelení po poschodiach,“ uviedla Liberková.

Súčasní migranti väčšinou pochádzajú z krajín strednej Ázie, Ďalekého východu a krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Ide o ľudí vo veku od novorodencov až po šesťdesiatnikov.

Migrantom sa prispôsobuje jedálny lístok, tolerujú sa ich náboženské pravidlá a zvyky. Po uplynutí karantény idú do pobytových táborov v Opatovskej Novej Vsi (okr. Veľký Krtíš) alebo do tábora v Rohovciach (okr. Dunajská Streda).

Radi vravia, že sú maloletí

Právna poradkyňa Lenka Čechová má skúsenosti s azylovým konaním, ktoré sa začína podaním žiadosti cudzinca zvyčajne na Úrade hraničnej a cudzineckej polície.

Žiadateľ za prítomnosti tlmočníka požiada o formu medzinárodnej ochrany s uvedením dôvodov. Môže ísť o azyl alebo o doplnkovú ochranu.

Žiadosť posudzuje migračný úrad, ktorý zisťuje informácie o žiadateľovi a dôvody opustenia krajiny. Na posúdenie žiadosti má 90 dní, lehotu môže predĺžiť.

Väčšina žiadateľov nemá osobné doklady, migranti radi o sebe tvrdia, že sú maloletí, čo im zaručuje istú ochranu.

Fakty a čísla

Azyl bez časového obmedzenia sa udeľuje osobám, ktoré majú opodstatnené obavy z prenasledovania vo vlasti. Súvisí s ním aj trvalý pobyt. Doplnková ochrana sa poskytuje v prípade, ak existuje hrozba vážneho bezprávia, ozbrojený konflikt, alebo človeku hrozí trest smrti či riziko mučenia. Poskytuje sa na jeden rok s možnosťou predĺženia.

Počty žiadateľov o azyl majú na Slovensku v posledných rokoch klesá. V rokoch 2002 až 2004 ich bolo najviac, ročne okolo 10-tisíc. Boli to obrovské vlny žiadateľov z Afganistanu, Iránu, Iraku.

Vlani požiadalo o azyl 491 žiadateľov, získalo ho 12 ľudí. Doplnková ochrana bola poskytnutá 48 žiadateľom. Do mája tohto roku bolo podaných 184 žiadostí o azyl, získalo ho desať osôb, doplnková ochrana bola poskytnutá 40 žiadateľom.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…