Dobré noviny
Heľpa cez víkend privíta tisícky priaznivcov folklóru
SITA
SITA

Heľpa cez víkend privíta tisícky priaznivcov folklóru

Počas troch festivalových dní môžu diváci v Heľpe vidieť 10 scénických programov, v ktorých sa predstaví takmer 1400 účinkujúcich.

Od 22. do 24. júna 2012 sa v Heľpe uskutoční už 47. ročník folklórneho festivalu Horehronské dni spevu a tanca.

Festival, ktorý každoročne navštívia tisícky priaznivcov folklóru, sa od svojho vzniku zameriava na prezentáciu mnohých foriem tradičnej duchovnej a materiálnej kultúry Horehronia a Pohronia a jeho programy pravidelne ponúkajú aj hudobný a tanečný folklór z ďalších regiónov Slovenska i zo zahraničia.

Počas troch festivalových dní môžu diváci v Heľpe vidieť 10 scénických programov, v ktorých sa predstaví takmer 1 400 účinkujúcich. Organizátormi festivalu sú Stredoslovenské osvetové stredisko v Banskej Bystrici a obec Heľpa.

Slávnostné otvorenie 47. ročníka Horehronských dní spevu a tanca bude v piatkový večer 22. júna patriť domácim folkloristom v úvodnom programe Vítame Vás. Po nich prídu na heľpianske javisko vynikajúce spevácke skupiny, sólisti a ľudové hudby zo Šumiaca, Pohorelej, Heľpy a z Banskej Bystrice v hudobnom programe Z Horehronia.

V ďalšom scénickom programe Všetko dobré sa predstaví jubilant, folklórny súbor Urpín z Banskej Bystrice (55. výročie vzniku) a jeho gratulant folklórny súbor Háj z Rimavskej Soboty, v tomto roku ocenený na celoštátnej súťaži folklórnych súborov.

V sobotu 23. júna 2012 dopoludnia sa dianie festivalu prenesie aj na heľpianske námestie. Návštevníkov privíta Tradičný jarmok, ukážky práce remeselníkov, výstavy, domáce ganstronomické pochúťky - graple, guľky, fizolňa s kapustou, baranie hrče, čipkárskô, syr, žinčica, predanské buchty, štrúdle ... okrem majstrov a kuchárov z domácej Heľpy aj z obcí Predajná, Jasenie, Nemecká a Brusno. Počas dňa sa o hudobné a tanečné vystúpenia postarajú hostia z celého Slovenska v programe Prišli hostia z zďaleka i zblízka.

Program v amfiteátri v sobotu večer otvoria speváci a tanečníci z folklórnej skupiny Čierťaž

z Nemeckej programom V Nemeckej na moste. Bujarú fašiangovú atmosféru s typickým veselím v programe Fašangoše, harangoše vytvoria súbory a skupiny Kopaničiar z Myjavy, Likava z Likavky, Telgárt z Telgártu, Dobrona z Dobrej Nivy, Marína zo Zvolena a Podpoľanec z Detvy.

Ďalší jubilant - folklórna skupina Telgárt z Telgártu si 55. rokov svojho založenia pripomenie v programe Podobienky z Telgártu.

Záver sobotňajšieho večera bude patriť Poddukelskému umeleckému ľudovému súboru z Prešova v celovečernom programe Očarení pohľadom.

V nedeľu 24. júna dopoludnia pokračuje na heľpianskom námestí Tradičný jarmok a na javisku pri jarmoku budú súbežne hrať a spievať hostia z krajanského súboru zo srbského Erdevíka.

Na Horehronských dňoch spevu a tanca v nedeľu patrí prvý popoludňajší program na amfiteátri už tradične deťom. V rozprávkovo ladenom programe O najväčšom zrne na svete alebo ako deti pravdu spoznali, sa predstavia detské folklórne súbory z obcí Horehronia a z Banskej Bystrice.

Festival vyvrcholí záverečným galaprogramom Premeny krásy za účasti známych súborov a skupín Partizán zo Slovenskej Ľupče, Mostár z Brezna, Mladosť z Banskej Bystrice, Šumiačan zo Šumiaca, Heľpan z Heľpy, Kopaničiar z Myjavy, Vepor z Klenovca a KUK z Čadce.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…