Dobré noviny
Púchov zažije cyklistický sviatok, príde aj Peter Sagan
SITA
SITA

Púchov zažije cyklistický sviatok, príde aj Peter Sagan

Spoločné majstrovstvá SR a ČR v cestnej cyklistike sa konajú len týždeň pred začiatkom Tour de France.

BRATISLAVA 19. júna - Jediným slovenským cyklistickým podujatím, na ktorom fanúšikovia uvidia v jednom pelotóne Petra a Juraja Saganovcov či Petra a Martina Velitsovcov, budú víkendové majstrovstvá Slovenska a Česka v Púchove a v jeho okolí.

Preteky sa konajú len týždeň pred začiatkom Tour de France, na ktorej sa predstavia Peter Sagan z tímu Liquigas-Cannondale a Peter Velits z tímu Omega Pharma-QuickStep.

Slovenský šampionát organizuje Veloklub Púchov, ktorý vedú bratia Ladislav a Tibor Velitsovci.

Súrodenci Peter a Martin Velitsovci sa tak predstavia v domácom prostredí. Okrem slovenskej špičky sa o tituly budú uchádzať aj českí jazdci z tímov ProTour František Raboň, Zdeněk Štybar (obaja Omega Pharma-QuickStep) či Roman Kreuziger (Astana).

Program ako na majstrovstvách sveta

Celkovo by sa malo počas nasledujúcich dní v Púchove postaviť na štart 370 cyklistov vo všetkých kategóriách.

"Program je urobený podobne ako na majstrovstvách sveta. Sme radi, že sa nám tento rok podarilo dostať na štart kompletnú špičku. Omega Pharma-QuickStep vysiela na šampionát kompletné zabezpečenie s masérom i lekárom, preteky berú v tíme veľmi vážne," informoval riaditeľ pretekov Ladislav Velits.

O úvod šampionátu sa postarajú časovky. V stredu 20. júna budú o tituly v jazde proti chronometru šliapať juniori a ženy, o deň neskôr na 19,5 km okruhu medzi z Púchova cez Nimnicu do Udiče a späť zasa muži a jazdci do 23 rokov.

Obe hlavné kategórie mužov absolvujú okruh dvakrát. Prvý jazdec sa vydá na trať o 15.00 h, predpokladaný záver je okolo 19.30 h.

Na predbežnej štartovej listine figuruje v elitnej kategórii 47 pretekárov, časovku ešte neabsolvujú na rozdiel od Velitsovcov Saganovci. "Terén časoviek je viac-menej rovinatý. Najlepších uvidia diváci dvakrát, čo bude niečo nové pre divákov," uviedol Ladislav Velits.

Vrchol bude cez víkend

Šampionát vyvrcholí cez víkend cestnými pretekmi s hromadným štartom. Po sobotňajšom predkrme v podobe pretekov žien a junioriek (11.00 h) a juniorov (15.30) sa hlavné preteky mužov uskutočnia v nedeľu.

"Po štarte o 11.00 h na Námestí slobody v Púchove nasleduje presun do Lednických Rovní, kde budú na pretekárov čakať okruhy. Trať nie je náročná, ale ani nie ľahká. Profil je zvlnený, má stúpanie, ktoré môže pelotón pokojne roztrhať a vyselektovať,“ informoval Ladislav Velits.

Na štart je prihlásených 193 pretekárov do oboch kategórií mužov-elite a mužov do 23 rokov.

Veľký pelotón absolvuje celkovo 190 km, po 8 km úvode z Púchova čaká jazdcov 10 okruhov dlhých 18,2 km. Pretekári získajú okrem medailí aj majstrovský dres a poháre, jazdci z kontinentálnych tímov budú bojovať aj o body do európskeho rebríčka UCI.

Fanúšikovia by mali vidieť aj priamy prenos v novej športovej televízii Slovak Sport TV. Organizátori šampionátu pripravujú aj viacero sprievodných podujatí.

Velitsovci vs. Peter Sagan

Pozornosť na šampionáte sa sústredí predovšetkým na nedeľňajší súboj Velitsovcov s Petrom Saganom. V pretekoch s hromadným štartom sú šance všetkých otvorené.

"Národný šampionát sú zaujímavé preteky, keďže jazdci v ProTour tímov sa nemôžu spoľahnúť na podporu kolegov ako v iných pretekoch. Ak príde k špurtu veľkej skupiny, potom je všetko jasné. Všeobecným záujmom je, aby na Tour de France bol slovenský dres," doplnil Ladislav Velits.

Program majstrovstiev Slovenska a Česka v cestnej cyklistike 2012:

Streda 20. júna: časovka junioriek na 19,5 km, časovka žien na 30,8 km a časovka juniorov na 30,8 km (štart a cieľ na Námestí slobody v Púchove, od 15.00 h)

Štvrtok 21. júna: časovka mužov-elite a časovka mužov do 23 rokov na 39 km (štart a cieľ na Námestí slobody v Púchove, od 15.00 h)

Piatok 22. júna: voľný deň

Sobota 23. júna: preteky junioriek na 80,8 km a žien na 99 km (štart Námestie slobody v Púchove o 11.00 h, cieľ Lednické Rovne - Súhradka), preteky juniorov na 117,2 km (štart Námestie slobody v Púchove o 15.30 h, cieľ Lednické Rovne - Súhradka)

Nedeľa 24. júna: preteky mužov-elite a mužov do 23 rokov na 190 km (štart Námestie slobody v Púchove o 11.00 h, cieľ Lednické Rovne - Súhradka)

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…