V lesoch stretnú turisti skôr medveďa než vlka
SITA
SITA

V lesoch stretnú turisti skôr medveďa než vlka

Vlk podľa zoológa Štátnych lesov Tatranského národného parku Jozefa Hyblera nezaútočí na človeka ani vtedy, ak by ho náhodou vyrušil pri koristi alebo ak sa človek priblíži k jeho brlohu.

POPRAD 14. marca – Stretnúť vlka vo voľnej prírode je na rozdiel od medveďa podľa zoológa Štátnych lesov Tatranského národného parku Jozefa Hyblera pre bežného návštevníka, ale aj obyvateľa Tatier výnimočnou udalosťou.

„Vlci nechodia po kontajneroch ako niektoré medvede,“ zjednodušil tieto dôvody J. Hybler. Vlk je plaché zviera, ktoré sa človeku vyhne veľkým oblúkom.

Vlk podľa neho nezaútočí na človeka ani vtedy, ak by ho náhodou vyrušil pri koristi alebo ak sa človek priblíži k jeho brlohu. Vzhľadom na to, že vlk je plaché zviera s dobre vyvinutými zmyslami, človeka zacíti skôr, ako ho človek môže zbadať.

Útok vlka len z literatúry

Hybler len z literatúry pozná prípady stretu človeka s vlkom, prípadne útoku na človeka. V týchto prípadoch však išlo o jedince, ktoré boli postihnuté besnotou. Napadnutia zdravým vlkom sa podľa neho ľudia nemusia obávať. V minulosti sa podľa niektorých historických správ vyskytli prípady, keď vlci konzumovali ľudské mäso.

Išlo napríklad o obete, ktoré zahynuli počas vojny. Vlk loví prevažne jeleniu a diviačiu zver, z ktorej sa dokáže nasýtiť celá svorka. Korisťou vlkov býva aj srnčia a kamzičia zver a v čase núdze nepohrdne ani zdochlinami.

Povedať presné počty vlkov pohybujúcich sa na území Tatranského národného parku je podľa Jozefy Hyblera veľmi ťažké. Vlčia svorka má veľké teritórium. Za jednu noc dokáže prebehnúť aj desiatky kilometrov. Teritórium vlčích svoriek sa neprekrýva s územím národného parku.

Mienka o vlkoch je horšie než o medveďoch

Ako príklad uvádza Hybler svorku z oblasti Tatranskej Javoriny, ktorá operuje aj v oblasti Osturne na Zamagurí. Mimo územia národného parku sú aj iné vlčie svorky. Jedna svorka má približne troch až piatich členov. Podľa pozorovaní možno podľa Hyblera povedať, že na území národného parku žije niekoľko desiatok vlkov.

Hoci vlka bežný návštevník prakticky nemá šancu zazrieť, mienka vo verejnosti o vlkoch býva často horšia ako v prípade medveďov, hoci v niektorých lokalitách medvede pravidelne navštevujú ľudské obydlia a na Slovensku nie sú výnimočné ani útoky medveďa na človeka.

„Záleží od toho, koho sa opýtate. Pre pastierov je vlk škodcom, pre ochrancov prírody je vlk milé zvieratko,“ uviedol Hybler. Podľa neho vlk patrí do prírody, je súčasťou zdravého ekosystému. Vlk si pri love prioritne vyberá oslabené alebo choré jedince.

Takýmto spôsobom sa vlk stará o dobrú kondíciu lesnej zveri. „Ak bude mať dostatok potravy, o čo sa aj snažíme, vlk v Tatrách nezahynie,“ dodal Hybler.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…