Prievidzská petícia bojuje za obnovenie pošty na Kopaniciach
TASR
TASR

Prievidzská petícia bojuje za obnovenie pošty na Kopaniciach

Za prvé dva dni od spustenia petičnej akcie získal výbor asi 700 podpisov.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Prievidza 2. februára (TASR)- Petíciu za urýchlené obnovenie pošty na sídlisku Kopanice v Prievidzi spustili na začiatku tohto týždňa viacerí mestskí poslanci volebného obvodu a občianski aktivisti, ktorí bývajú na tomto sídlisku. Pobočka pošty 5 v časti Prievidze s takmer 15.000 obyvateľmi skončila svoju činnosť po tom, čo jej koncom minulého roka skončil nájom u súkromného prenajímateľa. Za prvé dva dni od spustenia petičnej akcie získal výbor asi 700 podpisov.

Podnet na spustenie petície za urýchlenú obnovu pošty na sídlisku vzišiel podľa slov prievidzského mestského poslanca Richarda Takáča od samotných obyvateľov. "Tí musia dochádzať na jednotku poštu do mesta. Jednotka pošta je preplnená aj bez toho, či pošta 5 je alebo nie je. Pokiaľ nie je, tak sa stáva ešte preplnenejšou a niekedy ľudia na jednotke čakajú trištvrte hodinu alebo hodinu, kým sú vybavení," doplnil ho jeho kolega Michal Dobiaš. Pošta podľa neho nedala pri svojej bývalej pobočke ani len poštovú schránku, kde by ľudia mohli vhodiť pohľadnicu alebo listovú zásielku, ktorú chcú poslať. "Už iba kvôli jednému listu sa musia "trepať" opäť do mesta na hlavnú poštu, alebo na nejakú inú poštu v rámci Prievidze," ozrejmil.

"Nám sa podarilo zistiť, že Slovenská pošta (SP) mala už zhruba v polovičke roku 2016 informácie, že dostane výpoveď k 31.12. 2016, ale aj napriek tomu asi nemala nejakú snahu hľadať nové priestory na sídlisku," tvrdí Takáč. Obdobne sa vyjadril aj jeho kolega Dobiaš: "Slovenská pošta podľa môjho názoru naťahuje obnovenie tejto pošty a obyvatelia sídliska Kopanice sú nahnevaní, frustrovaní a medzi nich patrím aj ja," vysvetlil.

SP má podľa mestských poslancov na výber dostatok priestorov, kde by svoju pobočku mohla umiestniť, zbieraniu podpisov pod petíciu sa chcú venovať týždeň a pol až dva týždne, následne sa chcú nahlásiť ku generálnemu riaditeľovi SP a požiadať ho o čo najrýchlejšie otvorenie pošty na sídlisku, dodal Takáč.

Oficiálna výpoveď nájomnej zmluvy zo strany prenajímateľa bola doručená SP 23. septembra 2016, od tohto termínu odborné útvary SP intenzívne pracovali na hľadaní vhodných nových, alternatívnych priestorov, reagovala pre TASR hovorkyňa spoločnosti Alexandra Cimermanová. Rokovania podľa jej ďalších slov prebiehali s viacerými potenciálnymi prenajímateľmi, pričom niektorých zamietla SP z dôvodu vysokých nákladov na úpravu priestorov, nezodpovedajúcich noriem či hygieny. "Výber priestorov pošty je vo finálnej fáze. V súčasnosti prebieha pripomienkové konanie k návrhu novej nájomnej zmluvy s prenajímateľom polyfunkčného objektu na ulici Gorkého. Predpokladaný termín otvorenia pošty, a tým sprístupnenia poštových služieb obyvateľom, je odhadovaný na mesiac september," doplnila.

V nadväznosti na termín otvorenia SP vychádza podľa Cimermanovej z doterajších skúseností pri zriaďovaní obdobných prevádzok, ktoré zahŕňajú projektovú fázu, získavanie potrebných povolení, pričom vlastnú realizáciu stavebných prác odhaduje na asi sedem týždňov, po nich zabezpečí zmenu účelu využitia priestoru a uvedenia do prevádzky rezortným hygienikom. "SP nebude bezdôvodne predlžovať žiadny z uvedených úkonov a zabezpečí ich realizáciu čo v najkratšom čase," zdôraznila.

Tvrdenie, že SP úmyselne naťahuje proces obnovenia pošty na Kopaniciach, ako reagovala Cimermanová, sa nezakladá na pravde a je zavádzajúce. "SP je podnikateľský subjekt, ktorému záleží na dobrom hospodárskom výsledku a každé dlhodobejšie uzatvorenie akejkoľvek aktívnej prevádzky pošty má za následok pokles tržieb," ozrejmila. Namiesto dočasnej demontovanej schránky majú obyvatelia podľa hovorkyne SP aktuálne k dispozícii tie na ulici Energetikov, Snežienková, Necpalská a Stavbárov, v súčasnosti tiež SP realizuje potrebné kroky k dočasnému náhradnému umiestneniu poštovej schránky v blízkosti zatvorenej pošty.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…