Dobré noviny
Trnavskú Dolnú bránu budú archeológovia prezentovať verejnosti
TASR
TASR

Trnavskú Dolnú bránu budú archeológovia prezentovať verejnosti

Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, archívne foto.
Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, archívne foto. — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Dolná brána, vystavaná v 13. storočí, bola jedným z dôležitých vstupov do stredovekej Trnavy, po nej prúdili vozy obchodníkov z ďalekých krajov.

Trnava 7. novembra (TASR) – Výsledky druhej etapy výskumu na Dolnej bráne stredovekých hradieb prezentoval dnes v Trnave archeológ Erik Hrnčiarik z katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity. Po dnešnom kontrolnom dni za účasti odborníkov, zástupcov mesta i Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) sa v utorok 8. novembra uskutoční na nálezisku na Hlavnej ulici pre verejnosť Deň otvorených dverí.

Výskum sa začal, ako informoval jeho vedúci Hrnčiarik, 24. októbra, na vykopávkach pracovali pod odborným vedením odsúdení z neďalekej väznice v Hrnčiarovciach nad Parnou. "Odhalili sme viac, ako sme očakávali," konštatoval archeológ. Dôvodom podľa neho bolo, že sa Trnavčanom v čase búrania brány asi príliš nechcelo do odstraňovania muriva brány, predbránia i mosta, a tak mnohé zostalo pod povrchom zachované. Prekvapením bola stredoveká vozovka, ktorá viedla podbráním a sú na nej nielen viditeľné stopy po kolesách vozov, ale našlo sa aj niekoľko odpadnutých podkov z kopýt koní.

Dolná brána, vystavaná v 13. storočí, bola jedným z dôležitých vstupov do stredovekej Trnavy, po nej prúdili vozy obchodníkov z ďalekých krajov. Jej poslednú podobu zdokumentovali, ako uviedol Hrnčiarik, v roku 1819. Pred bránou zhruba v 16. storočí bol postavený barbakán – predsunutý pevnostný prvok zabezpečujúci samotnú bránu mesta. Jeho stopy teraz archeológovia potrebujú nájsť.

Podľa Petra Grznára z KPÚ Trnava je súčasný výskum Dolnej brány veľmi významný, pretože približuje podobu vstupu do opevneného mesta, ktorá sa zachovala iba na niekoľkých málo detailných vyobrazeniach. "V stredovekom opevnení Trnavy, aj napriek veľkému rozsahu dodnes stojacich úsekov, sa žiaľ nezachovali brány," uviedol pre TASR Grznár. "Je o to dôležitejšie, že sa podarilo nájsť konštrukcie stredovekej bránovej veže a predbránia, čo zásadným spôsobom dopĺňa poznatky o vzhľade, konštrukcii a obranyschopnosti samotného opevnenia," dodal. Mesto pripravuje projekt prezentácie nálezov, ktorá zmení súčasnú dopravnú situáciu na mieste pred Okresným súdom. "Samotnej realizácii prezentácie však bude predchádzať ešte ďalšia etapa archeologického a architektonicko-historického výskumu," uviedol Grznár.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRNAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?