Úvod finále NBA patril Oklahome City, Durant opäť hviezdil

Prvá štvrtina patrila hosťom, ktorí si vypracovali sedembodový náskok Postupne však preberali iniciatívu domáci basketbalisti.

OKLAHOMA 13. júna - V prvom zápase finále play-off zámorskej NBA zvíťazili basketbalisti Oklahomy City na domácom ihrisku nad Miami rozdielom jedenástich bodov 105:94.

Thunder zaostávali v priebehu stretnutia aj o 13 bodov (26:39 v 14. min), ale skvele zvládli druhý polčas. Russell Westbrook nastrieľal po obrátke 18 bodov, Kevin Durant o jeden menej iba v záverečnej štvrtine. Celkovo dal 36 bodov.

"V druhom polčase sme ukázali našu silu, ale zatiaľ sme vyhrali iba jeden zápas. Kevin Durant je úžasný hráč, výnimočným ho však robí jeho hra v obrane. Tá je základom nášho systému," povedal tréner Thunder Scott Brooks.

V sérii hranej na štyri víťazstvá sa Oklahoma ujala vedenia 1:0, druhý zápas je na programe vo štvrtok opäť na palubovke víťaza Západnej konferencie. "Jeden duel je za nami. Keď nebránime, nedostaneme sa do príležitostí na zakončenie," skonštatoval kouč hostí Erik Spoelstra. Jeho zverenci nastrieľali v prvom polčase 54 bodov, v druhom však iba 40, kým iba duo Durant - Westbrook po zmene strán zaťažilo konto Heat až 41 bodmi.

"Chvíľku nám trvalo, kým z nás opadla nervozita, predsa len ide o finále," poznamenal 23-ročný Durant, ktorý bojuje o prvý titul šampióna NBA - takisto ako najužitočnejší hráč ligy LeBron James, pre ktorého je to však tretia finálová účasť. "Zlomila nás tretia štvrtina. Súper premieňal strely, my nie," podotkol najlepší strelec Miami.

Oklahoma zvíťazila aj v deviatom domácom stretnutí v tohtoročnom play-off. Až 72,7 percenta tímov, ktoré uspeli v úvodnom súboji finálovej série, sa napokon tešila z celkového triumfu.

Finále play-off NBA - 1. zápas:

Oklahoma City - Miami 105:94 (22:29, 25:25, 27:19, 31:21) - stav série 1:0

Zostava a body Oklahomy: Durant 36 (4 trojky), Westbrook 27 (11 asistencií), Ibaka 10, Sefolosha 9, Perkins 4 (Collison 10/10 doskokov, Fisher 6, Harden 5, D. Cook 0)

Zostava a body Miami: L. James 30, Wade 19, Battier 17 (4 trojky), Chalmers 12, Haslem 4/11 doskokov (Bosh 10, M. Miller 2, J. Anthony 0)

TH: 27/20 - 18/14, fauly: 16 - 19, trojky: 5 - 8, streľba z hry: 51,9 % - 46,2 %, doskoky: 52 - 38, asistencie: 22 - 20, získané lopty: 5 - 6, stratené lopty: 10 - 11, bloky: 3 - 1