Dobré noviny
Nesťažujte sa! Je to zlé pre vaše zdravie.
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Nesťažujte sa! Je to zlé pre vaše zdravie.

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Kto sa rád na všetko sťažuje, mal by zbystriť pozornosť. Neustále sťažovanie škodí zdraviu!

Sťažovanie naše každodenné. Kto by to nepoznal? Každý sa z času na čas potrebuje na niečo posťažovať, ale rozhodne by sme to nemali preháňať! Máme na to hneď tri dôvody:

1. Vôbec vám to nepomôže

Čím viac sa budete sťažovať, tým pesimistickejší bude váš postoj k problému. Je to preto, že zakaždým, keď myslíte negatívne, toto špecifické spojenie v mozgu je čoraz silnejšie a je pravdepodobné, že sa na vec budete pozerať práve takto čoraz viac. Takže nie! Sťaovaním to robíte iba horšie. Nikam to nevedie a problému sa nezbavíte. Reči o pozitívnom myslení nie sú iba prázdne slová.

2. Je to vysoko nákazlivé

Ak ste negatívne naladení, je dosť možné, že tým infikujete aj ľudí okolo seba. Sme sociálne tvory a náš mozog má tendenciu odzrkadľovať emócie ostatných ľudí. Tak ako sa na festivale šíri davom dobrá nálada, vie sa medzi ľuďmi rozšíriť aj tá zlá. Pozor teda na zbytočný pesimizmus. Možno sa mu ostatní neubránia!

3. Je to stresujúce

Sťažovanie škodí zdraviu! Prečo? Lebo spôsobuje stres! Negatívne myšlienky a konverzácie zvyšujú hladinu stresového hormónu – kortizolu. A stresu je lepšie sa vyhýbať. V opačnom prípade to môže spôsobiť aj oslabenie imunitného systému alebo problémy s pamäťou a koncentráciou. Veľké množstvo stresu môže viesť až k riziku obezity, srdcových porúch alebo nespavosti.

Čo to teda znamená? Že ak sa sťažujete na množstvo stresu v práci, výsledkom je ešte viac stresu. Niekomu možno pomáha vyrozprávať sa a cíti sa lepšie. Samotné sťažovanie však nevedie k ničomu. Lepšie je problém, ktorý vás trápi vyriešiť, alebo ho prijať. Záleží o čo ide. Jedno je však isté – oplatí sa myslieť pozitívne.

Medzi výhody pozitívneho postoja jednoznačne patrí to, že vám pomáha predchádzať kardiovskulárnym problémom, má priaznivý vplyv na vašu imunitu a aj pocit zo života.

Už ste čítali?