Astronaut Kelly vo vesmíre narástol o 5 centimetrov
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Astronaut Kelly vo vesmíre narástol o 5 centimetrov

Americký astronaut Scott Kelly (52) sa vrátil takmer po roku z vesmíru a zistil pozoruhodnú vec. Vedci tak majú opäť nový podnet na skúmanie vplyvu dlhodobého pôsobenia prostredia s mikrogravitáciou na naše telo.

Ilustračné foto — Foto: NASA/Bill Ingalls

NEW YORK 8. marca - Astronaut NASA, Kelly, bol na vesmírnej misii na Medzinárodnej vesmírnej stanici 340 dní. Je to najdlhší čas, aký zatiaľ strávil americký kozmonaut vo vesmíre. Súčasťou misie bolo testovanie experimentu, ktorého cieľom bolo preskúmať, aký vplyv má vesmír na ľudský organizmus. Aké bolo Kellyho prekvapenie, keď zistil, že vo vesmíre narástol o 5 cm! Potvrdzuje to aj fakt, že astronaut má identické dvojča. Pred odchodom do vesmíru bol rovnako vysoký ako jeho brat Mark.

Prostredie s veľmi nízkou gravitáciou má vplyv na ľudské kosti a astronautovi sa počas dlhého času na obežnej dráhe predĺžila chrbtica. Výška však určite nebude jediným rozdielom, ktorý vznikol medzi bratmi. Vo vesmíre pôsobí veľké množstvo faktorov a vedci zatiaľ nepoznajú všetky veci, ktoré sa v tele človeka ich pôsobením menia. Potrebujú však zistiť, ako dlhodobý čas vo vesmíre ovplyvňuje ľudské telo a myseľ, predtým ako vyšlú astronautov na Mars.

Kozmonauti vo vesmíre musia dokonca pravidelne cvičiť, inak by výrazne prichádzali o svalovú hmotu. Kvôli tomu sa denne venujú cvičeniu aj 2 a pol hodiny. Aj napriek tréningu môže dôjsť k úbytku svalovej hmoty, určite sa však toto riziko znižuje.

Po príchode domov Kelly tiež postrehol zvýšenú citlivosť svojej pokožky. Kedykoľvek si sadol, ľahol alebo jednoducho kráčal, intenzívne cítil pálenie kože. Vysvetľuje si to aj tým, že dlho nemal priamy kontakt s ničím, keďže vo vesmíre sa aj vaše oblečenie okolo vás vznáša.

A čo bolo pre Kellyho vo vesmíre najhoršie? Ako prezradil pre CNN, naťažšou súčasťou pobytu vo vesmíre je izolácia od ľudí na Zemi, ktorí sú pre neho dôležití. Kontakt s ľuďmi udržiaval aspoň prostredníctvom sociálnych sietí, na ktorých zdieľal zaujímavé fotografie Zeme z vesmíru. Aj napriek veľkej vzdialenosti bol svedkom polárnej žiary aj hurikárnu Patrícia. Z vesmírnej perspektívy mohol sledovať počasie na Zemi, aj prejavy znečistenia našej planéty.

Scott Kelly je držiteľom amerického rekordu za počet dní strávených vo vesmíre. Počas 4 vesmírnych misií tam bol dokopy 520 dní.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…