Dobré noviny
Kedysi bol bezdomovcom, dnes je obľúbeným starostom v New Yorku
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Kedysi bol bezdomovcom, dnes je obľúbeným starostom v New Yorku

— Foto: Upworthy

Tento muž je dôkazom tohto, že ani ťažký osud nemusí byť prekážkou v dosiahnutí aj tých najvzdialenejších cieľov.

NEW YORK 24. januára – Niektorých ľudí dokáže ťažký osud navždy poznačiť a zabrániť im v akomkoľvek osobnostnom rozvoji. No iných zasa zlá životná skúsenosť posilní a motivuje do ďalšieho boja, vďaka ktorému dosiahnu svoje túžby a ciele. A práve vďaka svojmu neľahkému životu sa vypracoval aj 28-ročný Svante Myrick z amerického štátu New York.

Svante sa narodil do chudobnej rodiny, kde vyrastal spolu s tromi súrodencami bez otca. Hneď po pôrode a návrate z nemocnice našla jeho matka na dverách oznámenie o vypovedaní nájomnej zmluvy. Svante mal teda iba pár hodín a už sa stal bezdomovcom. Rodina bola nútená prebývať niekoľko dní na ulici alebo v aute, kým si vybavila miesto v azylovom dome.

Neskôr sa rodine podarilo presťahovať do skromného domčeka v blízkosti prarodičov, no Svantova matka musela pracovať v niekoľkých zamestnaniach, aby svoje deti aspoň ako-tak uživila. Peňazí však mala stále málo, preto účty platila vždy s oneskorením, niekedy až po tretej upomienke. Mnohých by podobný život v chudobe a v strachu možno stiahol na zlé cesty, ale to nebol Svantov prípad.

Podmienky, v ktorých Svante žil, ho totiž prinútili zamýšľať sa nad svojou budúcnosťou a budúcnosťou ostatných rodín, ktoré stihol podobný osud. A vtedy sa začal zaujímať aj o politiku. Uvedomoval si, že sociálne programy, stravné lístky a bezplatné obedy, ktoré mesto poskytlo jeho rodine, im mnohokrát zachránili život.

Neskôr, keď sa Svante dostal na strednú školu, si jeden z jeho učiteľov všimol jeho záujem o politiku a odporučil mu venovať sa jej aj na vysokej škole. V roku 2005, si preto Svante podal prihlášku na univerzitu, kde ho aj prijali. No aby si ju dokázal platiť, pracoval popri štúdiu v štyroch zamestnaniach. Okrem iného pracoval aj ako asistent jedného z členov rady mesta Ithaca.

Avšak po tom, čo mu jeho nadriadený oznámil svoj odchod z úradu, povzbudil Svanteho, aby kandidoval na jeho pozíciu. Na počudovanie všetkých sa mu počas posledného ročníka štúdia v roku 2008 podarilo miesto skutočne získať.

Odporúčame:

Video: Muž sa dostal z ulice vďaka knihám. Jeho príbeh inšpiroval svet

 

Začínajúci a ambiciózny politik sa vo svojej práci zaujímal najmä o rozvoj vzdelávania mladých a riešil tiež problematiku mestského plánovania. Chcel vedieť, ako žijú tamojší obyvatelia a či sú s mestom a jeho vedením spokojní. Mal množstvo úžasných plánov a nápadov, ale vedel, že tie môže prijať iba starosta mesta, a preto sa v roku 2011 napokon rozhodol na post starostu kandidovať.

Jeho kampaň bola pomerne masívna, no obyvatelia mesta boli voči jeho kandidatúre pomerne skeptickí. „Ľudia mi často hovorili, že ma nebudú voliť, pretože som príliš mladý a nezrelý,“ prezradil Svante. A tak v roku 2011 24-ročný Svante neuspel.

Svoj pokus ale zopakoval na jeseň roku 2015 a tentokrát mu to napokon vyšlo a kreslo starostu získal vďaka 89 percentám hlasov. Tým sa stal 28-ročný Svante najmladším starostom v histórii mesta Ithaca a tiež prvým afroameričanom, ktorý v meste zastáva túto funkciu.

Hneď prvým činom, ktorý vo svojej funkcii vykonal, si podmanil všetkých obyvateľov mesta. Predal totiž svoje auto a na parkovacie miesto pred úradom dal lavičku, ktorú označil nápisom „Vyhradené pre starostu a priateľov“.

Aj v súčasnosti sa snaží urobiť pre svoje mesto maximum. Podporuje ekologickú dopravu a momentálne pracuje na projekte požičovne bicyklov. Všetky podnety a pripomienky občanov vybavuje sám, či už osobne, alebo prostredníctvom listov, e-mailov a sociálnych sietí. U ľudí je teraz veľmi obľúbený, a tí, ktorí mu neverili, už naňho stihli zmeniť názor.

Svante Myrick je tak jasným dôkazom, že ani ťažký osud nemusí byť prekážkou v dosiahnutí aj tých najvzdialenejších cieľov.

Foto: Upworthy
Foto: Upworthy
Foto: Upworthy
Foto: Upworthy
Foto: Upworthy
Foto: Upworthy

Už ste čítali?