Nájdite peniaze pre učiteľov, vyzývajú liberáli Ficovu vládu
Šéf SaS Richard Sulík vyjadril počudovanie, že vláda istôt pre ľudí si stále nenašla čas na rokovanie so zástupcami učiteľov. Takéto rokovanie, by podľa neho, bolo aspoň prejavom slušnosti.
BRATISLAVA 2. októbra - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva predsedu vlády Roberta Fica a jeho ministrov, aby našli peniaze na zvýšenie platov učiteľov prostredníctvom úspor na výdavkovej strane rozpočtu a aby vstúpili do rokovaní s ich zástupcami.
"SaS s počudovaním prijala informáciu, že predstavitelia vlády, ktorá sa považuje za ľavicovú a za vládu istôt pre ľudí, si stále nenašli čas na rokovanie so zástupcami učiteľov," tvrdí šéf liberálov Richard Sulík, ktorý by takéto rokovanie považoval aspoň za prejav slušnosti.
Strana Smer však podľa Sulíka len zneužila odborárov v politickom zápase proti vládam, voči ktorým stála v opozícii. "Namiesto dialógu sa vláda doteraz zmohla len na to, že učiteľom posiela cez médiá odkazy o nereálnosti ich mzdových požiadaviek," dodal predseda SaS.
Školskí odborári sa po najmasovejšom štrajku zamestnancov v školstve v novodobej histórii Slovenska, ktorý sa uskutočnil 13. septembra, dohodli na rokovaní s vládou.
Požiadavky učiteľov sa týkajú platových pomerov, sociálneho zabezpečenia, lepšieho spoločenského postavenia pedagogických, odborných a nepedagogických zamestnancov v školstve, ako aj navýšenia HDP pre rezort školstva. Rokovania s vládou o zvýšení platov učiteľov sa však zatiaľ neuskutočnili.
Odbory už 13. septembra vyhlásili, že ak sa nedohodnú s vládou, budú štrajkovať opäť. Na rokovaní s ministrami chcú presadiť už od budúceho roka zvýšenie tarifných platov učiteľov i nepedagogických zamestnancov minimálne o 10 percent.
O kompromisoch zatiaľ nechceli hovoriť, pretože platy zamestnancov v školstve, najmä nepedagogických zamestnancov, sa nezvyšovali už tri roky. Odbory požadujú aj celkové zvýšenie rozpočtu pre školstvo, a to každoročne minimálne o 100 miliónov eur. Považujú za kľúčové, aby štát prispieval na školstvo šesť percent HDP.