Dobré noviny
Šéf školstva bráni novelu, centrá voľného času vraj neohrozí
SITA
SITA

Šéf školstva bráni novelu, centrá voľného času vraj neohrozí

Poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) v rozprave upozornil, že podľa nových pravidiel dostane dotácie na záujmovú činnosť aj 2647 obcí, v ktorých sa nenachádzajú centrá voľného času.

BRATISLAVA 20. septembra –Minister školstva Dušan Čaplovič odmieta, že by prijatím novely zákona o financovaní škôl hrozil centrám voľného času (CVČ) zánik.

Ako uviedol vo štvrtok na záver rozpravy k tomuto zákonu, ak CVČ zaniknú, tak preto, že nedokážu fungovať za normálnych podmienok konkurencie. Podľa neho samosprávam ide o to, aby CVČ boli kvalitné a nerozlišujú, či sú verejné, súkromné alebo cirkevné.

„Je dôležité, aby dieťa niečo navštevovalo, aby nevyrastalo pod vplyvom drog na ulici,“ zdôraznil minister. Zároveň dodal, že poplatky môžu vyberať všetky CVČ, ale podľa jeho vedomostí verejné a cirkevné CVČ ho väčšinou nevyberajú. Minister v závere odmietol predložené pozmeňujúce návrhy opozičných poslancov.

Dokončením rozpravy k novele zákona o financovaní škôl začal siedmy rokovací deň 7. schôdze NR SR. Podľa návrhu novely peniaze na záujmové krúžky v centrách voľného času (CVČ) a školských strediskách záujmovej činnosti dostanú od budúceho roka obce, kde má dieťa trvalý pobyt, a nie tie, ktoré v skutočnosti ponúkajú záujmové činnosti pre dieťa.

Objem financií pre obce vyrátajú od budúceho roka podľa detí s trvalým pobytom vo veku od päť do 14 rokov. Rezort chce zmenou zamedziť duplicitnému vykazovaniu toho istého dieťaťa v CVČ.

Opozičný poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) v rozprave upozornil, že podľa nových pravidiel dostane dotácie na záujmovú činnosť aj 2 647 obcí, v ktorých sa nenachádzajú centrá voľného času. Vzhľadom na to, že zákon nezaväzuje starostov poukázať tieto financie na CVČ, môžu ich použiť na splácanie dlhov či opravy v obci.

Stavovské a mimovládne organizácie v školstve dokonca spustili proti zmenám petíciu, pod ktorú sa dodnes podpísalo viac ako tritisíc ľudí vrátane zástupcov Združenia katolíckych škôl Slovenska, Asociácie súkromných škôl a školských zariadení SR, Asociácie centier voľného času SR, Slovenskej komory učiteľov či Iniciatívy rodičov za dobré školy.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…