Nedoručiteľné balíky putujú v Trnave na verejnú dražbu
TASR
TASR

Nedoručiteľné balíky putujú v Trnave na verejnú dražbu

Minivysávač, atlas liečivých rastlín, ovčie rúno i dámske kabelky bude predávať Poštová ohlasovňa a úložňa (POÚ) na dražbe nedoručiteľných zásielok v sobotu 28. februára.

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Trnava 19. februára (TASR) – Minivysávač, atlas liečivých rastlín, ovčie rúno i dámske kabelky bude predávať Poštová ohlasovňa a úložňa (POÚ) na dražbe nedoručiteľných zásielok v sobotu 28. februára. Na Pošte Trnava 2 pri železničnej stanici sa opäť zídu nielen záujemcovia o kúpu predmetov za zlomok ich hodnoty, ale aj milovníci dražobnej atmosféry a licitovania.

Dražby vecí z balíkov a aj doporučených listov robí POÚ už niekoľko desaťročí za neutíchajúceho záujmu kupujúcich. Aukcia sa spravidla koná raz do roka a sú na nej sústredené všetky nedoručiteľné zásielky z celého Slovenska, nakoľko je POÚ jediným takýmto pracoviskom Slovenskej pošty (SP).

Predchádzajúca dražba sa konala v auguste 2014 a zúčastnilo sa na nej okolo sto záujemcov. Tí, ktorí prídu do Trnavy koncom februára, sa budú musieť zapísať do zoznamu účastníkov dražby a zaplatiť poplatok jedno euro. Pre dražbu je podľa registra uverejneného na webe SP spolu 139 položiek na predaj. Ich cena sa pohybuje od dvoch do maximálnych 24 eur. Prevládajú pomôcky do kuchyne, ako panvice, hrnce, variče, zmrzlinovač, v ponuke budú aj pokrývky, botasky, tepláky i kozmetika.

Zásielky sa do Trnavy dostanú preto, že na nich nebola správne uvedená adresa - chýbala ulica, prípadne mesto, alebo to boli iné dôvody, napríklad adresát si nevyzdvihol zásielku na pošte v odbernej lehote či na adrese už nebýva. Úložňa má právo otvoriť bezadresné zásielky, aby zistila adresátov a pokúsila sa ich doručiť.

Častým obsahom bývajú knihy, CD, DVD, obuv a obnosené šatstvo, ale aj osobné doklady, od pasov cez občianske preukazy až po preukazy poistenca zdravotnej poisťovne. Všetky obyčajné listové zásielky sa uschovávajú tri mesiace a následne sa skartujú. Doporučené zásielky a balíky zostávajú v POÚ jeden rok, potom putujú do dražby. Výťažok z predaja, znížený o sadzby uloženia a verejnej dražby, patrí odosielateľovi. Ak mu ho nemožno z akýchkoľvek dôvodov vydať (napríklad z dôvodu, že je neznámy alebo výťažok odmieta prevziať), SP ho uloží na dva roky, potom sa stáva príjmom spoločnosti.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…