Ľudia sa môžu vyjadriť, ako si predstavujú budúcnosť Európy
SITA
SITA

Ľudia sa môžu vyjadriť, ako si predstavujú budúcnosť Európy

Európa by podľa občanov členských štátov mohla mať v budúcnosti podobu politickej únie, európskej federácie alebo Spojených štátoch európskych.

BRATISLAVA 31. augusta - Európa by mohla mať v budúcnosti podobu politickej únie, európskej federácie alebo Spojených štátoch európskych.

Také sú názory mnohých občanov členských štátov Európskej únie, ktorí sa už zapojili do širokej internetovej diskusie o právach občanov a budúcnosti Európy. Spustila ju Európska komisia.

"Európska komisia 9. mája pri príležitosti Dňa Európy vyzvala európskych občanov, aby pomohli stanoviť politický program na ďalšie roky a formovať budúcnosť Európy," vysvetlila Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej Komisie v SR.

Dodnes svoj názor vyjadrilo 8 404 ľudí, šanca vyjadriť sa je ešte desať dní. Ľudia v diskusii odpovedajú na viacero otázok, napríklad Akým smerom by sa mal podľa vás uberať vývoj Európskej únie v blízkej budúcnosti? V akej Európskej únii by ste chceli žiť v roku 2020?

"O tejto dôležitej politickej otázke týkajúcej sa budúcnosti Európskej únie by nemali diskutovať iba politici, ale aj občania," dodala Ludviková.

Z respondentov, ktorí už odpovedali, je 9,9 percenta Francúzov, 9,2 percenta Nemcov, 8,9 percenta Talianov, 7,6 percenta Španielov a 8,5 percenta Poliakov. Krátky dotazník sa dá jednoducho vyplniť online a zaberie len desať minút času. Nachádza sa na webovej adrese http://ec.europa.eu/your-rights-your-future.

Občania pomôžu formovať program EÚ

Podpredsedníčka Komisie a komisárka EÚ pre spravodlivosť, základné práva a občianstvo Viviane Redingová argumentuje, že v čase, keď politická debata v Európe hľadí do budúcnosti a diskutuje sa o rôznych scenároch skutočnej politickej, hospodárskej a menovej únie, je dôležité umožniť občanom podieľať sa na vlastnej budúcnosti.

"Táto konzultácia je príležitosťou pre Európanov, aby pomohli formovať program EÚ, pokiaľ ide o ich konkrétne práva občanov EÚ a v širšom poňatí o smer, ktorým by sa mala EÚ podľa nich uberať v budúcnosti,“ uviedla Redingová. Podľa jej názoru potrebujeme viac Európy, nie menej, aby sme sa dostali z krízy.

"Z tohto dôvodu potrebujeme zapojiť našich občanov. Koniec koncov Európa spája v sebe ich práva, ich obavy aj ich budúcnosť. Práve občania by nás preto mali viesť na našej ceste k silnejšej a integrovanejšej Európe,“ apeluje komisárka.

V tejto konzultácii Komisie, nazvanej Vaše práva, vaša budúcnosť, občania odpovedajú aj na otázky súvisiace s praktickými prekážkami, s ktorými sa stretávajú v každodennom živote pri uplatňovaní svojich práv občanov EÚ alebo základných práv zakotvených v právnych predpisoch EÚ.

Rok 2013 bude Európskym rokom občanov

Komisia sa takisto zaujíma o akékoľvek ťažkosti Európanov, ktorým čelia pri cestovaní v Európe, sťahovaní sa do iného členského štátu, pri hlasovaní alebo kandidovaní vo voľbách alebo pri nákupe cez internet.

Získané odpovede zohľadnia v politickom programe Komisie na ďalšie roky a budú tvoriť základ správy o občianstve EÚ za rok 2013, ktorú predložia 9. mája 2013 - v budúcoročný Deň Európy. Na návrh Komisie bude rok 2013 Európskym rokom občanov. Prinesie aj možnosť priamo diskutovať s občanmi v členských štátoch počas tzv. občianskych dialógov. Prvý sa má uskutočniť 27. septembra v Cádize.

V prvej správe o občianstve EÚ za rok 2010 bolo 25 konkrétnych opatrení na odstránenie prekážok, s ktorými sa občania EÚ stretávajú pri uplatňovaní svojich práv v Únii. Komisia odvtedy pracuje na splnení svojich prísľubov, napríklad posilnením práv obetí trestných činov, odstraňovaním prekážok pre ľudí, ktorí si chcú zaregistrovať motorové vozidlo v inej krajine EÚ, zákazom dodatočných poplatkov za používanie kreditných kariet a vopred zaškrtnutých políčok pre nakupujúcich online ako aj posilnením práv na spravodlivý proces pre všetkých občanov v EÚ.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…