Na Kossuthovom námestí sa začali oficiálne oslavy sviatku sv. Štefana
TASR
TASR

Na Kossuthovom námestí sa začali oficiálne oslavy sviatku sv. Štefana

Oslavy sviatku zakladateľa uhorského štátu, kráľa Štefana I., ktorého korunovali v roku 1000, si pripomínajú po celom Maďarsku a aj v štátoch, kde žije maďarská menšina.

Vztýčením štátnej vlajky s vojenskými poctami na obnovenom Kossuthovom námestí v Budapešti a následným slávnostným zložením prísahy 119 dôstojníkov maďarskej armády začali sa v stredu 20. augusta ústredné oslavy štátneho sviatku sv. Štefana a maďarskej ústavy. Foto: TASR/Ladislav Vallach
Budapešť 20. augusta (TASR) - Vztýčením štátnej vlajky s vojenskými poctami na obnovenom Kossuthovom námestí v Budapešti a následným slávnostným zložením prísahy 119 dôstojníkov maďarskej armády začali sa dnes ústredné oslavy štátneho sviatku sv. Štefana a maďarskej ústavy.

Na slávnostnom akte prísahy pred stovkami Budapešťanov vystúpil s prejavom prezident János Áder a minister obrany Csaba Hende.

Áder na oslavách Dňa sv. Štefana: Maďarsko sa musí poučiť aj zo svojich chýb

Maďarsko sa musí poučiť zo svojich chýb, vyhlásil dnes v úvodnom prejave ústredných osláv štátneho sviatku sv. Štefana a maďarskej ústavy na budapeštianskom Kossuthovom námestí maďarský prezident János Áder.

Najvyšší predstaviteľ štátu pred zhruba 2000 Budapešťanmi a 199 dôstojníkmi maďarskej armády v prudkom daždi ďalej zdôraznil, že Maďarsko by malo rozmnožiť počet svojich spojencov, a nie počet nepriateľov. "To je najlepší spôsob obrany a ochrany našej vlasti," dodal Áder.

Prezident pripomenul viaceré významné výročia, z ktorých by si Maďari mali zobrať ponaučenie.

"Pred 100 rokmi vypukla prvá svetová vojna, po ktorej na dlhý čas roztrhli náš národ. Pred 70 rokmi sa začala deportácia našich židovských a rómskych spoluobčanov, z čoho vyplýva, že štát sa nikdy nesmie obrátiť proti vlastným občanom, a to ani v mene žiadnej ideológie," konštatoval.

Áder pripomenul aj desiate výročie vstupu Maďarska do Európskej únie, pritom ale modro-žltá vlajka únie na námestí pri parlamente chýbala.

Vlani sa úvod ústredných osláv konal mimoriadne na Námestí hrdinov; v tom čase totiž prebiehala rekonštrukcia Kossuthovho námestia. Nové námestie, z ktorého úplne vylúčili automobilovú dopravu - prechádzajú tade iba električky -, odovzdali verejnosti 15. marca.

Oslavy sviatku zakladateľa uhorského štátu, kráľa Štefana I., ktorého korunovali v roku 1000, si pripomínajú po celom Maďarsku a aj v štátoch, kde žije maďarská menšina.

V hlavnom meste zorganizovali na dnešný deň množstvo rodinných podujatí, koncertov; podvečer bude patriť omši v Bazilike sv. Štefana a procesii s kráľovou zabalzamovanou pravou rukou. Program vyvrcholí tradičným ohňostrojom na Dunaji o 21.00 h.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…