Boston krok od postupu, Los Angeles nestačilo na Anaheim

Svoje štatistiky si rozšíril aj slovenský obranca Zdeno Chára, ktorý asistoval pri víťaznom góle svojho tímu. Brankár Peter Budaj sledoval duel zo striedačky.\n

Prekonaný brankár Los Angeles KIngs Jonathan Quick v zápase NHL s Anaheimom. Foto: TASR/AP

New York 11. mája (TASR) -Hokejistov Bostonu delí už len jedno víťazstvo od postupu do finále Východnej konferencie v zámorskej NHL.

V noci na nedeľu zdolali na svojom ľade Montreal 4:2 a v sérii vedú 3:2. Bruins rozhodli o triumfe v druhej tretine, keď v priebehu 32 sekúnd dvakrát skórovali a dostali sa do pohodlného vedenia 3:0. Svoje štatistiky si rozšíril aj slovenský obranca Zdeno Chára, ktorý asistoval pri víťaznom góle svojho tímu. Brankár Peter Budaj sledoval duel zo striedačky, v bránke Canadiens dostal opäť šancu Carey Price. Po štvrtom zápase semifinále Západnej konferencie medzi Los Angeles a Anaheimom je stav nerozhodný 2:2. Ducks v noci zvíťazili 2:0, čistým kontom sa blysol brankár John Gibson, ktorý zastavil všetkých 28 striel. Za domácich odohral slovenský útočník Marián Gáborík 19:05 minút, tentokrát však nebodoval.

Boston položil základ úspechu v úvode druhej tretiny dvomi presilovkovými gólmi v priebehu 32 sekúnd, o ktoré sa postarali Reilly Smith a Jarome Iginla. V oboch prípadoch potrestali domáci hokejisti vylúčenia Tomáš Plekanca a dostali sa do vedenia 3:0. Hra v početnej výhode zdobila Boston v 1. kole play off proti Detroitu, keď využili 6 zo 16 presiloviek, v sérii s Montrealom sa však trápili a v prvých štyroch dueloch nevyužili ani jednu z desiatich presiloviek. "Som veľmi rád, že sme to konečne prelomili. S Detroitom nám tam padalo všetko, teraz sme sa trápili," povedal strelec druhého gólu Smith, ktorý svojim zásahom zrušil dlhú sériu medzi tímami originálnej šestky. Boston totiž nedal Montrealu presilovkový gól v play off päť rokov, naposledy sa mu to podarilo v roku 2009. Za toto obdobie nevyužili Bruins 39 početných výhod v 14-tich zápasoch.

Pri treťom góle si druhú asistenciu v play off pripísal Chára, keď priťukol puk obrancovi Toreymu Krugovi a ten fantastickou bekhendovou prihrávkou našiel voľného Iginlu, ktorý zblízka prekonal Careyho Pricea. Veľmi dobrý zápas odohrala tretia útočná formácia Bruins v zložení Carl Söderberg, Loui Eriksson a Matt Fraser, ktorá nazbierala šesť kanadských bodov. Söderberg si otvoril strelecký účet v play off a pridal dve asistencie, Eriksson mal bilanciu 1+1 a Fraser, ktorý vo svojom prvom zápase v play off rozhodol 4. zápas série, zaznamenal jednu asistenciu. Formácia ožila najmä po príchode 23-ročného Frasera. "Je to strelec, o tom nie pochýb a my sme nedávali góly. Minulý zápas prišiel a rozhodol, teraz sme boli na rade my s Louim," chválil Söderberg príchod kanadského nováčika. Montreal skóroval prvýkrát v 35. minúte zásluhou Brendana Gallaghera a prerušil tak dlhú sériu Tuuku Raska bez inkasovaného gólu, ktorá trvala 121 minút a 58 sekúnd. Canadiens ešte v závere znížili zásluhou P.K. Subbana na 2:4, ale z následnej hry bez brankára už nič nevyťažili. Historicky najúspešnejší tím v NHL, Montreal, postúpil do finále konferencie od roku 1993, keď získal svoj 24. Stanley Cup, len raz. "Dostali sme sa do situácie, keď už musíme len vyhrávať. Je to nepríjemné, ale máme v tíme dostatok skúsených hráčov a ja verím, že sme ešte nepovedali posledné slovo," povedal brankár Montrealu Price, ktorému kryl ako vždy chrbát Peter Budaj. V drese Bostonu nedostal v druhom zápase po sebe šancu obranca Andrej Meszároš. Šiesty zápas je na programe v noci na utorok v montrealskom Bell Centre.

Prišiel, videl, zvíťazil. NHL napísala ďalší príbeh, ktorý sa zapíše do dejín. Víťazstvo Anaheimu 2:0 na ľade Los Angeles vychytal 20-ročný brankár John Gibson, ktorého len v stredu povolalo vedenie klubu z farmy v Norfolku ako reakciu na zranenie Frederika Andersena. Tréner Bruce Boudreau ukázal odvahu a postavil nováčika do bránky od začiatku na úkor Jonasa Hillera. Gibson chytil všetkých 28 striel Kings a stal sa najmladším brankárom v histórii NHL, ktorý v debutovom zápase v play off zaznamenal čisté konto. Po zápase bol obletovaný novinármi, ktorých zaujímala jeho budúcnosť v tíme Ducks. "To naozaj netuším. Ani neviem, či nastúpim v ďalšom zápase," smial sa mladý americký brankár. Jeho príchod z farmy nezaznamenal médiá, ani hráči Anaheimu. "Po tomto ma už naozaj nič neprekvapí. Verte mi," povedal kapitán Ducks Ryan Getzlaf, ktorý oslávil svoje 29. narodeniny gólom a asistenciou. Gibson sa stal prvým 20-ročným brankárom od roku 2009, ktorý nastúpil v play off od začiatku. Naposledy sa to podarilo Semjonovi Varlamovovi v drese Washingtonu, ktorý v tom čase neviedol nik iný ako Boudreau. "Hneď ako sme ho povolali z farmy, som rozmýšľal, že ho postavím od začiatku. Dostal som pozitívnu reakciu aj od ďalších členov realizačného tímu a ukázalo sa, že to bol dobrý ťah," zdôvodnil Boudreau svoje šokujúce rozhodnutie. Anaheim použil v sérii už troch brankárov a na otázku, kto nastúpi v piatom zápase, kouč Ducks vtipkoval. "Máme ešte Igora Bobkova."

Anaheim strelil oba góly v prvej tretine a náskok si udržal až do konca. Gibson predviedol viacero výborných zákrokov hneď v úvode, keď v priebehu piatich minút čelil šiestim strelám. Veľkú šancu mal v brejku dvoch proti jednému aj Gáborík, ale mladý brankár Ducks jeho strelu vytesnil lapačkou. Gibson odchytal predtým v kariére len tri zápasy v základnej časti a stal sa prvým brankárom za posledných 85 rokov a len druhým v histórii, ktorý debutoval v základnej časti aj v play off čistým kontom. Predtým sa to podarilo ešte v sezóne 1928/1929 Tinymu Thompsonovi. Gibson sa stal zároveň prvým debutantom so shutoutom v play off od roku 2004, kedy sa rovnakým kúskom blysol v drese Bostonu Andrew Raycroft.

Kings prestrieľali súpera v záverečnej štyridsaťminútovke 19:3, ale Gibson, ktorý minulý rok štartoval v drese USA na majstrovstvách sveta, bol bezchybný. "Nikdy som nevidel takéhoto brankára. Išiel z neho neuveriteľný pokoj," povedal center Ducks Andrew Cogliano. Kings po prvej tretine vymenili brankárov, Jonathana Quicka nahradil Martin Jones. Piaty zápas je na programe v noci na utorok v Anaheime.

2. kolo play off NHL

semifinále Východnej konferencie, 5. zápas:

BOSTON - MONTREAL 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Góly: 14. Söderberg (Eriksson, Bartkowski), 22. Smith (Hamilton, Söderberg), 22. Iginla (Krug, CHÁRA), 55. Eriksson (Fraser, Söderberg) – 35. Gallagher (Plekanec, Markov), 58. Subban (Pacioretty, Markov). Brankári: Rask - Price, strely na bránku: 30:31. Diváci: 17.565.

/stav série 3:2/

semifinále Západnej konferencie, 4. zápas:

LOS ANGELES - ANAHEIM 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)

Góly: 17. Smith-Pelly (Perry, Getzlaf), 19. Getzlaf (Perry, Vatanen). Brankári: Quick (21. Jones) - Gibson, strely na bránku: 28:14. Diváci: 18.489.

/stav série 2:2/

Slováci v akcii:

Zdeno Chára (Boston) 24:36 0 1 1 0 2 0

Marián Gáborík (Los Angeles) 19:05 0 0 0 0 3 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/