Dobré noviny
Stredná Európa je po rozšírení EÚ v roku 2004 konkurencieschopnejšia
TASR
TASR

Stredná Európa je po rozšírení EÚ v roku 2004 konkurencieschopnejšia

Podiel nových členských krajín regiónu strednej Európy na celkovom hrubom domácom produkte (HDP) únie vzrástol zo 4,2 % v roku 2004 na 5,7 % v roku 2013.

Ilustračné foto Foto: TASR/Vladimír Benko

Bratislava 2. mája (TASR) – Rozširovanie Európskej únie (EÚ) v máji 2004 výrazne zvýšilo konkurencieschopnosť strednej Európy. Zhodujú sa na tom analytici Raiffeisen Bank International (RBI) vo svojej najnovšej analýze.

V máji 2004 sa členmi EÚ stali Poľsko, Česká republika, Slovenská republika, Maďarsko, Slovinsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Cyprus a Malta. "Rozširovanie malo nesmierny význam pre ekonomický rozvoj nových členských štátov strednej Európy," uviedol v analýze riaditeľ útvaru pre výskum dlhopisov a mien RBI Gunter Deuber.

Podiel nových členských krajín regiónu strednej Európy na celkovom hrubom domácom produkte (HDP) únie vzrástol zo 4,2 % v roku 2004 na 5,7 % v roku 2013. Zároveň sa podiel tohto regiónu na vývoze Európskej únie na svetové trhy zo 6,2 % v roku 2004 zvýšil vlani na 9,7 %.

Analytici RBI sa preto zhodujú, že ďalšie ukazovatele ako napríklad nízka miera nezamestnanosti, solídna úroveň verejného dlhu, relatívne stabilný rating jednotlivých štátov alebo zdravý vývoj bankového sektora tiež potvrdzujú vysokú úroveň odolnosti pre väčšinu ekonomík strednej Európy, ako aj predchádzajúcu kvalitu rastu v regióne. "Keďže približne 80 % regionálneho HDP v strednej Európe pochádza z Poľska, Českej republiky a Slovenska, nedávne ekonomické a politické turbulencie v Maďarsku a Slovinsku mali len malý vplyv na celkový úspešný vývoj tohto regiónu. Vzhľadom na jeho spoľahlivú výkonnosť nie je žiadnym prekvapením, že finančné trhy oceňujú väčšinu krajín strednej Európy na úrovni dosť blízko hlavných štátov eurozóny," konštatoval Deuber.

Už ste čítali?