Nór Kristoffersen víťazom nočného slalomu v Schladmingu

Slovenský reprezentant Adam Žampa so štartovým číslom 39 stratil na dovtedy vedúceho Matta 4,18 sekundy, obsadil 50. miesto a nepostúpil do druhého kola.

Henrik Kristoffersen Foto: TASR/AP

Schladming 28. januára (TASR) - Nórsky lyžiar Henrik Kristoffersen zvíťazil v utorkovom nočnom slalome v rakúskom Schladmingu a slávil tak premiérový triumf vo Svetovom pohári. Devätnásťročný talent odsunul o 18 stotín na druhé miesto domáceho favorita Marcela Hirschera, tretí skončil Nemec Felix Neureuther (+0,19), ktorého po deviatej priečke v 1. kole katapultoval na stupne víťazov skvelý výkon v druhej jazde. Slovenský reprezentant Adam Žampa so štartovým číslom 39 stratil v 1. kole na dovtedy vedúceho Maria Matta 4,18 sekundy, obsadil 50. miesto a nepostúpil do druhého kola. Od poslednej 30. postupovej priečky ho delila viac ako sekunda.

Posledné preteky alpského SP pred ZOH v Soči vyšli najlepšie Kristoffersenovi. Bývalý juniorský majster sveta si vytvoril dobrú východiskovú pozíciu už v 1. kole, po ktorom figuroval na druhom mieste s odstupom deviatich stotín na vedúceho rakúskeho veterána Maria Matta. V druhom kole pred fantastickou 45-tisícovou kulisou na zjazdovke Planai predviedol najprv skvelý výkon Neureuther, potom sa na trať vydal za svetiel bengálskych ohňov domáci Hirscher, ktorý Nemca predstihol o jedinú stotinku. Obhajca veľkého i malého glóbusu, ktorý v Schladmingu triumfoval vlani na MS, sa ale musel skloniť pred výkonom nórskeho tínedžera. Tomu sa vydarila najmä spodná pasáž a po troch medailových pozíciách si tak do zbierky pridal konečne premiérový triumf. Definitívu mu dalo až vypadnutie Matta, ktorý dostal špicar.

"Nemám slov. Vyhral som prvý slalom vo Svetovom pohári a hneď práve v Schladmingu, pred takýmto davom...," povedal Kristoffersen do kamier televíznej stanice Eurosport. Pred ZOH v Soči sa tak nečakane zaradil medzi adeptov na slalomové zlato. "Olympiáda bude niečo úplne iné. Nepovažujem sa za favorita, budem sa snažiť o čo najlepší výsledok."

Hirscher vďaka druhému miestu zvýšil náskok v hodnotení disciplíny pred Neureutherom a v celkovej klasifikácii znížil stratu na Nóra Aksela Lunda Svindala.