Dobré noviny
Osud mu z ničoho nič zobral veľkú lásku. Doktor Jozef Iľko si svoju manželku dodnes symbolicky pripomína
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Osud mu z ničoho nič zobral veľkú lásku. Doktor Jozef Iľko si svoju manželku dodnes symbolicky pripomína

Jozef Iľko
Jozef Iľko — Foto: Instagram/tvmarkizaofficial

Známy meteorológ na konci februára oslávil 84. narodeniny.

Ak sa povie predpoveď počasia, veľké množstvo Slovákov si automaticky vybaví tvár doktora Jozefa Iľka. Známy meteorológ nás o tom, čo si na nás príroda chystá, informuje už desiatky rokov a je spätý aj s populárnou reláciou Teleráno. Málokto však vie, že v osobnom živote ho postihla smutná udalosť, o ktorej nerozpráva rád. Napriek tomu sa teší, že stále môže radiť televíznym divákom. Známy meteorológ 28. februára oslávil 84. narodeniny.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/Telerano/photos/pcb.10160867897868254/10160867897653254

Ako sa objavil v televízii

Jozef Iľko sa narodil 28. februára 1939 vo východoslovenskej obci Lastovce pri Trebišove. Po maturite študoval učiteľskú kombináciu matematika-fyzika na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pôvodne sa chcel venovať štúdiu astronómie, no keďže fakulta vtedy tento odbor neotvárala, tak sa rozhodol pre meteorológiu a klimatológiu.

Titul doktora prírodných vied (RNDr.) získal na Masarykovej univerzite v Brne v roku 1967, no v televízii sa prvýkrát objavil až o pätnásť rokov neskôr. „Bolo to v rozhovore pre večerné Aktuality, bola to spravodajská relácia. Rozprával som tam o práci meteorológa, spovedal ma vtedy moderátor Juraj Paška,” spomínal v rozhovore pre Život. Už o rok pripravoval a prezentoval počasie na televíznej obrazovke.

Technické limitácie

V porovnaní s dneškom to však bolo omnoho náročnejšie, keďže technicky boli limitovaní. „Všetko muselo byť pripravené v papierovej forme, kreslili sme mapy, ktoré sa vyvesili na stenu, a na nich sme vysvetľovali poveternostnú situáciu. A musela tam byť mapa Slovenska, na ňu sme prikladali pomocou magnetiek také ikony a teploty. Všetko sa muselo robiť ručne. Používali sme pritom veľké ukazovadlo,“ hovorí.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.

Časť 1 / 3

Už ste čítali?