Dobré noviny
Prichytil muža liať chemikálie do potoka a odvtedy chráni Veľkú Fatru. Juraj sa pred medveďom ukryl na strome
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Prichytil muža liať chemikálie do potoka a odvtedy chráni Veľkú Fatru. Juraj sa pred medveďom ukryl na strome

Ochranca prírody je v nej hádam každý deň.
Ochranca prírody je v nej hádam každý deň. — Foto: Archív: Juraj Žiačik

Juraj Žiačik chráni naše národné parky, aby sa zachovali aj pre ďalšie generácie.

Juraj ani počas ciest do zahraničia nemal pocit, že by situácia u nás bola horšia ako v okolitých krajinách. „Všade sú dobrí aj zlí ľudia a všade sa nájdu ochrancovia a takí, ktorí si vážia prírodu. Na druhej strane sú ľudia, ktorí z nej chcú ťažiť a zneužívať to, že príroda sa nevie brániť,“ myslí si Juraj Žiačik.

Počas svojich častých návštev národných parkov videl medveďa hneď štyrikrát. Raz v januári sa ocitol zoči-voči čerstvo prebudenému mladému chlpáčovi. Stál od neho približne päť metrov. Bol na neho zvedavý, keď sa ocitol v doline. „Vrčal, frčal a udieral labou do zeme. Po napätej chvíli som ustúpil a vyliezol som na strom. On si sadol a zvedavo na mňa pozeral. Chvíľku sme boli v patovej situácii a len sme na seba hľadeli,“ opisuje Juraj. Dolinou potom prešlo auto, medveď sa zľakol a utiekol späť do lesa.

Foto: Archív: Juraj Žiačik

„Ja som asi po 15 minútach zliezol zo stromu a rýchlym tempom som utekal späť do dediny. Poučil som sa, že medveď hnedý nie je až taký nebezpečný, ako sa prezentuje. Ak by chcel, bez problémov by ma chytil v akejkoľvek chvíli,“ spomína ochranca podľa ktorého, medvede nie sú premnožené. Problematické sú len takzvané kontajnerové jedince, ktoré si ľudia vychovali svojimi odpadkami. V hraničnej chvíli pri stretnutí so šelmou si treba dávať pozor len na to, aby sme ho nevystrašili a neprekvapili. Vtedy by mohol konať na základe inštinktu.

Stret s týmto zvieraťom rýchlo prekonal aj jeho dovtedy najväčší zážitok, ktorý počas stráženia prírody zažil. Spoločne s deviatimi dobrovoľníkmi vyčistili obrovský kus prírodnej rezervácie vo Veľkej Fatre na Smrekovici, na ktorom bola nelegálna skládka odpadu. S pomocou traktora z miesta odstránili 37 pneumatík, 24 vriec odpadu a iný stavebný i železný materiál. „Som na nás nesmierne hrdý a dnes, keď sa prejdem touto rezerváciou, vidím veľký rozdiel v tom, ako to tam bolo predtým a ako to vyzerá dnes. Som veľmi rád, že sa nájdu ľudia, ktorí vo svojom voľnom čase dokážu nezištne pomôcť prírode, bez nároku na akúkoľvek odmenu,“ dodáva Juraj Žiačik pre Dobré noviny.

Foto: Archív: Juraj Žiačik

Juraj Žiačik za svoje aktivity smerujúce k pomoci ochrane prírody získal ocenenie Srdce na dlani za Banskobystrický kraj.

Ocenenie Srdce na dlani

Juraj je nadšený turista a ochranca prírody, ktorého veľkou láskou je najmä Národný park Veľká Fatra. Práve tu pôsobí už štyri roky ako člen dobrovoľnej stráže prírody. Medzi jeho úlohy patrí kontrola turistov, či sa v horách netúlajú mimo povolených chodníkov, alebo či nedochádza k ničeniu hôr a lesov. Dozerá na poriadok a dodržiavanie pravidiel cykloturizmu i motorizmu. Priestupky sa snaží riešiť dobrým slovom, dohovorom. Ako dobrovoľník svoju prácu vykonáva najmä cez víkendy, ale aj popoludní po pracovnom čase. Navyše si sám hradí aj cestovné náklady a materiálové vybavenie. Nebojí sa nahlasovať ani nelegálne činnosti, akými sú pytliactvo či ťažba dreva. Organizuje tiež väčšie dobrovoľnícke brigády - čistenia vzácnych území od odpadkov.

 

Časť 2 / 2

Už ste čítali?