Dobré noviny
Vraví sa, že pred smrťou sa nám pred očami prehrá celý život. Vedci náhodou zistili, či je to pravda
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Vraví sa, že pred smrťou sa nám pred očami prehrá celý život. Vedci náhodou zistili, či je to pravda

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pexels.com

Podobný záznam sa doteraz nikomu nepodarilo zachytiť.

Bola to vlastne nehoda, ale pomohla nám zistiť veľmi dôležitú vec o posledných okamihoch života. Viera v to, že sa nám tesne pred smrťou prehrá celý život pred očami, je zrejme pravdivá.

Sledovali jeho mozog vo chvíli, keď zomrel

Tím kanadských vedcov mal pôvodne v pláne sledovať mozgové vlny 87-ročného pacienta s epilepsiou. Počas toho, ako zaznamenávali činnosť jeho mozgu, však muž utrpel smrteľný infarkt. Vedci sa tak po prvý raz v histórii celkom neplánovane dostali k záznamu, ktorý ukazuje činnosť mozgu tesne pred smrťou.

Ukázalo sa, že približne 30 sekúnd predtým a 30 sekúnd potom sa mozgové vlny riadili rovnakým vzorcom, aký mozog produkuje počas snívania alebo vybavovania si spomienok, informovala BBC. Táto aktivita mozgu naznačuje, že človek sa v posledných chvíľach naozaj snaží rozpamätať na svoj život, píšu vedci v štúdii, ktorá vyšla v časopise Frontiers in Aging Neuroscience.

Foto: Pixabay.com

Úplná náhoda

„Bola to úplná náhoda, tento experiment sme vôbec neplánovali,“ uviedol spoluautor štúdie, doktor Ajmal Zemmar a zamyslel sa: „Ak by náš mozog chcel urobiť spätný pohľad na život, snažil by sa asi pripomenúť dobré veci, nie tie zlé.“

Mozog pacienta prestal fungovať až 30 sekúnd po tom, ako prestalo udierať srdce a jeho záznam hovorí o tom, že vykonával rovnako náročnú úlohu, ako je sústredenie sa alebo snívanie.

Vedecký tím nechcel postaviť svoje tvrdenia na jedinom pacientovi, skúmali preto záznamy podobných pacientov, avšak bez úspechu. „Na celom zážitku na prahu smrti je niečo mystické a duchovné. Zistenia ako toto sú presne momentom, pre ktorý vedci žijú,“ dodáva Zemmar.

Už ste čítali?