Prišiel k nej domov a dali si šampanské. Princ William vzdal úctu žene, ktorá prežíva posledné dni života
Simona Gálová
Simona Gálová

Prišiel k nej domov a dali si šampanské. Princ William vzdal úctu žene, ktorá prežíva posledné dni života

V smútku môžeme nájsť veľa vecí, na ktorých sa môžeme stále usmievať, odkazuje bojovníčka.

Deborah Jamesová a princ William — Foto: Instagram - @bowelbabe; Graham Prentice

Deborah Jamesová je známa britská moderátorka BBC, ktorá od roku 2016 bojuje so zákernou rakovinou hrubého čreva. V máji tohto roku oznámila, že jej lekári diagnostikovali posledné štádium rakoviny, ktorá postupuje nezastaviteľnou rýchlosťou.

Vzdal jej hold budúci kráľ

Rozhodla sa odísť z nemocnice domov, kde dostáva paliatívnu starostlivosť. „Nastal čas sa rozlúčiť,“ uviedla Deborah, ktorej život sa neodvratne blíži ku koncu. Napriek všetkému svoje posledné chvíle využíva najlepšie, ako vie. Rozhodla sa vytvoriť fond na boj proti rakovine hrubého čreva, do ktorého za niekoľko dní prispeli ľudia z celého sveta ohromných 6,3 milióna libier, teda takmer 7,5 milióna eur. Medzi prispievateľmi bol aj samotný princ William, ktorý nedaroval 40-ročnej bojovníčke len peniaze, ale aj svoj čas.

Vojvoda z Cambridge navštívil Deborah priamo u nej doma, kde jej pri pohári šampanského odovzdal vyznamenanie. „Princ William dnes skutočne prišiel do nášho rodinného domu!“ uviedla radostne na svojom Instagrame.

„Bolo to úplne surrealistické mať doma nástupníka trónu, a áno, viete si predstaviť, že sme to prehnali s upratovaním a prípravami. To všetko bolo nakoniec irelevantné, pretože William bol láskavý a všetkých nás potešil svojou prítomnosťou,“ vysvetlila Deborah, ktorá priznala, že sa cíti veľmi slabá a unavená, no vždy si hovorila, že keby mal vypršať jej čas, malo by sa to udiať vtedy, keď bude držať v ruke šampanské.

Aj v smútku nachádza radosť

Princ William sa Deborah poďakoval za jej kampaň a za jej chuť bojovať aj napriek hroznej chorobe. „Uistila nespočetné množstvo ľudí, že v boji s chorobou nemusia byť sami,“ povedal vojvoda s tým, že z času na čas niekto chytí národ za srdce svojou chuťou do života a húževnatosťou a presne tou osobou sa stala Deborah, ktorej William v jej záhrade udelil rytiersky titul.

Deborah od začiatku boja s chorobou opustila miesto učiteľky v škole a stala sa moderátorkou BBC, ktorá začala robiť úprimné diskusie o rakovine. S hosťami sa rozprávala o praktických záležitostiach, vrátane vypadávania vlasov, tipov, ako sa vysporiadať s financiami či ako povedať o chorobe svojim známym. „Nikto nevie, koľko času mi zostáva, nemôžem chodiť, väčšinu dní spím a väčšinu vecí, ktoré som považoval za samozrejmosť, sú dnes len snami,“ priznala dnes Deborah, ktorá nechce svoje posledné dni stráviť plačom, a preto dodáva: „Napriek tomu, že je všetko emotívne, v smútku môžeme nájsť veľa vecí, na ktorých sa môžeme stále usmievať.“

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…