Učiteľka nerozumela, prečo študentky vynechávajú jej hodiny. Teraz bojuje proti ich menštruačnej chudobe
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Učiteľka nerozumela, prečo študentky vynechávajú jej hodiny. Teraz bojuje proti ich menštruačnej chudobe

Menštruačná chudoba je aj v 21. storočí celosvetovým problémom.
 

— Foto: Instagram @kylie.defrance

Keď sa Kylie DeFranceová stala učiteľkou na strednej škole v americkom Texase, znepokojilo ju množstvo študentiek, ktoré vynechávali jej hodiny. Keď si však uvedomila, že dôvodom vysokého počtu absencií je menštruácia, zakročila a teraz dozerá na to, aby žiadna študentka nemusela vynechávať vyučovanie kvôli svojmu menštruačnému cyklu alebo sa zaň hanbiť.

„Mala som študentky, ktoré neustále chýbali v škole alebo zmizli v kúpeľni na viac ako 30 minút," povedala Kylie, pričom dlho nechápala, čo sa deje. Keď si však uvedomila, že dôvodom veľkého množstva absencií je nedostatok hygienických potrieb zakročila a kúpila ich z vlastného vrecka.

Tým, že niektorým študentkám poskytovala vložky či tampóny, častokrát sa im zlepšil aj prospech. Napríklad jedna z Kyliiných študentiek zvykla zmiznúť v kúpeľni na 30 minút, niekedy aj päť dní za sebou. Teraz, keď má prístup ku všetkým produktom, nemá zbytočné absencie a jej známka sa zlepšila o tri stupne. „To len dokazuje, že menštruácia by nemala spôsobovať ťažkosti. Mali by ste mať k dispozícii veci, ktoré potrebujete," povedala Kylie.

Menštruačná chudoba

Aj keď Kylie vedela, že jej študentky potrebujú lepší prístup k týmto hygienickým produktom, bola šokovaná tým, koľko študentiek jej pomoc naozaj využilo. V jednom momente na to míňala takmer 100 eur mesačne, vďaka čomu si uvedomila, že pre mnohé študentky bola jej trieda jediným miestom, kde sa k tampónom či vložkám mohli dostať.

„Veľa študentiek ide domov a starajú sa o svojich súrodencov, pretože ich rodičia sú v práci alebo ich rodičia nemôžu zobrať do obchodu, pretože si musia vybrať medzi jedlom a týmto." Neschopnosť dovoliť si základné menštruačné potreby, ako sú vložky a tampóny, sa nazýva „menštruačná chudoba“ a je celosvetovým problémom. Aby sa Kylie uistila, že jej študentky majú to, čo potrebujú, začala im vytvárať špeciálne vrecúška s potrebami, ktoré si môžu vziať domov.

Nový štandard

Čoskoro však potrebovala dobrosrdečná učiteľka pomoc a tak zdieľala svoju myšlienku na sociálnych sieťach. O niekoľko hodín neskôr sa pri jej dverách začali objavovať krabice s týmito výrobkami. „Nikdy som nikoho z týchto ľudí nestretla. Nikoho z týchto ľudí nepoznám, ale pri dverách som mala stovky krabíc,“ povedala nadšene učiteľka, ktorá tak dokázala v triedach vytvoriť tzv. menštruačné stanice a poskytuje potreby aj iným miestnym školám. 

Svojou dobrosrdečnosťou tak dáva študentkám väčšiu šancu získať kvalitné vzdelanie, no dúfa tiež, že podporí otvorenejšie a zdravé rozhovory o menštruácii vo všeobecnosti. „Poskytovanie vložiek a tampónov vo vašej triede by malo byť novým štandardom,“ povedala Kylie. „Keď študent potrebuje ceruzku alebo obväz, učiteľ mu ich poskytne. Prečo by mali byť vložka či tampón iné?" dodáva na záver.

 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…